Безпека українських АЕС залежить від стабільного під'єднання до мережі, але ця ситуація стає дедалі нестабільнішою – МАГАТЕ

21 жовтня МАГАТЕ продовжило свою місію на важливих для роботи АЕС підстанціях
Фото: iaea.org

На запит України фахівці МАГАТЕ цього тижня проводять огляд шести підстанцій, які входять до критичної енергетичної інфраструктури, важливої для гарантування ядерної безпеки країни. Про це агентство повідомило 25 жовтня на своєму сайті.

Експерти оцінюють ризики фактичних і потенційних пошкоджень підстанцій, які живлять енергією території за межами атомних електростанцій.

"Надійний доступ до зовнішнього джерела живлення є одним із семи незамінних основ гарантування ядерної безпеки під час збройного конфлікту. Безпека робочих АЕС залежить від стабільного під'єднання до мережі, але ситуація щодо цього останніми місяцями стає дедалі нестабільнішою", – зазначають у звіті МАГАТЕ.

21 жовтня МАГАТЕ продовжило свою місію на важливих для роботи АЕС підстанціях. Це стало можливим завдяки переговорам за участі президента Володимира Зеленського з керівництвом агентства.

Контекст:

В Україні чотири робочі АЕС: Запорізька (тимчасово окупована російською армією, шість енергоблоків), Рівненська (чотири енергоблоки), Хмельницька (два енергоблоки) й Південноукраїнська (три енергоблоки), а також Чорнобильська АЕС у зоні відчуження.

Постійна місія МАГАТЕ з вересня 2022 року працює на окупованій російськими військовими Запорізькій АЕС в Енергодарі Запорізької області, а з 2023 року – на інших чотирьох станціях. Також МАГАТЕ періодично проводить перевірки електростанцій у зв'язку із Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Європейська комісія надає €3 млн для роботи моніторингових місій МАГАТЕ на атомних електростанціях України.