ПАРЄ закликає посилити тиск на Росію для звільнення українських полонених – резолюція

Асамблея працюватиме над темою бранців Кремля, допоки не буде звільнено останнього українського полоненого
Фото: EPA

Парламентська асамблея Ради Європи 2 жовтня ухвалила резолюцію №2573 "Зниклі безвісти, військовополонені та цивільні особи, які перебувають у полоні внаслідок агресивної війни Російської Федерації проти України", яка, зокрема, указує на численні порушення міжнародного гуманітарного права та стандартів прав людини з боку Москви.

Зафіксовано, що в РФ систематично застосовують тортури щодо українських військовополонених і цивільних ув'язнених; надають неякісне харчування й у недостатній кількості; відмовляють в адекватній медичній допомозі; жорстоко поводяться, зокрема регулярно б'ють, застосовують електрошок і ґвалтують; утримують полонених у негігієнічних умовах, а також умовах переповненості, приниження, невиправдано суворому режимі й словесних образах, ідеться в документі.

"Асамблея закликає надати нового імпульсу для більшого посилення тиску на РФ із метою забезпечення звільнення полонених і заручників", – указано в резолюції.

Також у документі є заклик до всіх держав – членів Ради Європи, країн-спостерігачів і тих, хто має статус партнера по демократії в асамблеї, "не шкодувати зусиль" для звільнення всіх військових і цивільних осіб із російського полону, а також для притягнення до відповідальності осіб, винних у будь-яких злочинах і порушеннях міжнародного гуманітарного права, скоєних стосовно полонених.

ПАРЄ вважає, що через тортури, яких зазнають українські ув'язнені в Росії, вони потребуватимуть реабілітаційних програм із достатнім фінансуванням. Щоб забезпечити їхню доступність, асамблея радить передати на ці програми кошти із заморожених активів РФ.

Окрім того, у резолюції згадано, що в жахливих умовах російського полону досі перебувають українські журналісти, працівники ЗМІ, а також кримські татари.

"Визнаючи, що не всі звільнені цивільні особи повернулися в Україну, асамблея закликає держави – члени Ради Європи підтримати переселення у треті країни для тих, хто цього забажає", – ідеться в резолюції.

Там також зазначено, що асамблея працюватиме над темою бранців Росії, допоки не буде звільнено останнього українського полоненого.

Контекст:

Генпрокурор України Андрій Костін заявляв, що приблизно 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуального насильства чи інші форми жорстокого поводження.

Станом на 17 листопада 2023 року комісія при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій установила, що російські окупанти позбавили волі 4337 українців. Серед них 3574 військові й 763 цивільні. У комісії цього не уточнюють, але йдеться, мабуть, не про кількість людей, які зараз перебувають у полоні, а про всі підтверджені випадки потрапляння в російський полон від початку повномасштабного вторгнення, включно з уже звільненими людьми.

За неофіційними даними омбудсмена Дмитра Лубінця, російські окупанти утримують, окрім військовополонених, приблизно 28 тис. цивільних українців. Обмінювати "цивільних на цивільних" забороняє міжнародне гуманітарне право.

За даними ООН, у полоні РФ зазнало тортур понад 95% українських військовополонених.