Росіяни не змогли налаштувати обладнання на ЗАЕС – "Енергоатом"
Російські окупанти безрезультатно намагалися відремонтувати ними ж пошкоджений шунтувальний реактор ПЛ-750кВ "Дніпровська", встановлений на Запорізькій атомній електростанції. Про це повідомляє 30 грудня компанія "Енергоатом".
Цей реактор під'єднано до однієї з повітряних ліній, яка забезпечує Запорізьку АЕС електроенергією для власних потреб із підконтрольної території України.
Після завершення "ремонту" шунтувального реактора, який окупанти проводили з 23 листопада, вони двічі намагалися ввести його в роботу, але обидва рази реактор вимикався внаслідок дії поздовжнього й поперечного диференціального захисту. Усі ці дії окупанти проводили без будь-якого погодження чи дозволу регіонального диспетчерського центру української енергомережі, що є грубим порушенням нормативно-розпорядчої документації. В "Енергоатомі" зазначили, що це може призводити до повної втрати живлення власних потреб АЕС із подальшим розвитком ядерної чи радіаційної аварії.
"Це вкотре свідчить про неспроможність окупантів не лише гарантувати безпечну експлуатацію обладнання й своєчасно виконувати його технічне обслуговування, а й про відсутність кваліфікованого персоналу для проведення ремонту", – зазначили в "Енергоатомі".
Керівник держкомпанії Петро Котін наголосив, що свідчення про деградацію обладнання з провини окупантів надходять майже щодня. Він підкреслив, що треба якомога швидше відновити передавання даних про те, що відбувається на Запорізькій АЕС, офіційному оператору "Енергоатом", регулятору й МАГАТЕ.
Контекст:
Російські окупанти захопили ЗАЕС на початку березня 2022 року, відтоді вона працює під їхнім контролем. За ці роки станцію кілька разів повністю від'єднували від мережі, там була пожежа, падали дрони.
Україна наполягає на виведенні російських окупантів зі станції. Зеленський заявив, що, поки на ЗАЕС перебувають російські військові, "світ залишається на межі радіаційної катастрофи".
У вересні 2023 року й у вересні 2024 року генеральна конференція МАГАТЕ ухвалювала резолюцію, у якій закликала Росію до "негайного виведення" свого персоналу із ЗАЕС.