У тих, хто чекав на росіян в Авдіївці, вже минула ейфорія – голова міської адміністрації
Після окупації Авдіївки Донецької області в місті залишилося приблизно 700 людей. Про це начальник Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш сказав в ефірі телеканала "Еспресо" 9 травня.
"Ситуація непроста, тривають постійні перевірки. Вже пройшла ейфорія у більшості людей, які там залишилися і які дійсно чекали росіян. Навіть ті люди, яким було байдуже, вже кажуть, що при Україні було набагато краще. Тому що немає жодних ознак демократії чи того, що до них прийшли "визволителі". У перші дні окупації було багато роликів, як заходили окупанти, як їх обіймали. Наразі ситуація кардинально змінилася, їх виганяють зі своїх будинків. У місті відбувається мародерство, розкрадається коксохімічний завод. Тобто більшість людей зрозуміли, що не того чекали", – наголосив Барабаш.
За словами посадовця, весь час повномасштабної війни місцева влада, волонтери й поліція пояснювали "ждунам" на прикладах Сєвєродонецька, Маріуполя, Бахмута, що після окупації нічого доброго не буде, але вони не вірили.
"Наразі все це вони проходять самі. У пропагандистських сюжетах знімаються одні й ті самі люди, їх близько 20. До цих людей немає поваги навіть у тих людей, які залишилися в місті. До речі, росіяни видають гуманітарну допомогу, яку ми ще завозили", – зауважив Барабаш.
Контекст:
Російські війська намагалися захопити Авдіївку із 2014 року, коли РФ, розв'язавши війну проти України, окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. У жовтні 2023 року окупанти пішли в наступ під Авдіївкою, намагаючись оточити місто.
У ніч на 17 лютого 2024 року головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський оголосив про рішення вивести сили оборони України з Авдіївки. Він пояснив, що керувався необхідністю зберегти життя українських воїнів.
За словами президента України Володимира Зеленського, в Авдіївці "на одну смерть українця було сім смертей росіян".
Після захоплення Авдіївки окупанти пішли в наступ на сусіднє Ласточкине. 26 лютого ЗСУ повідомили, що відійшли від Ласточкиного, 27-го – від Сєверного і Степового, у квітні – від Бердичів, Семенівки й Новомихайлівки.
Станом на лютий, як повідомляв президент, окупанти контролювали приблизно 26% території України.