"Військово-медичний Шенген". НАТО розробляє план евакуації поранених бійців у разі війни з РФ

Майбутній сценарій медичної евакуації відрізнятиметься від досвіду в Афганістані й Іраку, розповів військовий
Фото: EPA (архів)

НАТО планує координувати транспортування великої кількості поранених військовослужбовців з лінії фронту в разі війни з країною-агресором РФ, зокрема наземним транспортом, оскільки евакуація повітрям може виявитися неможливою. Про це глава командування логістики Альянсу Александр Солфранк розповів в інтерв'ю Reuters, яке опублікували 25 вересня.

За словами німецького генерала, майбутній сценарій медичної евакуації відрізнятиметься від досвіду союзників в Афганістані й Іраку. Він зазначив, що потенційний конфлікт із Росією, імовірно, передбачатиме значно більшу зону бойових дій, велику кількість поранених і тимчасову відсутність переваги в повітрі поблизу лінії зіткнення.

Утім, на яку саме кількість поранених бійців очікує НАТО, він не уточнив.

Без переваги в повітрі поранених транспортуватимуть у шпиталі потягами й, імовірно, автобусами, розповів Солфранк.

Однак однією з перешкод назвав різні медичні правила між країнами. Розв'язанням цієї проблеми, за його словами, може стати "військово-медичний Шенген" – аналогічний до політичної зони Шенгену, яка дає змогу вільно пересуватися в межах більшої частини Європейського союзу, написало Reuters.

Контекст:

Bild 12 липня 2023 року оприлюднив деталі 4400-сторінкового оборонного плану НАТО на випадок нападу Росії. У плані детально визначено, які військові можливості мають продемонструвати 32 держави-члени. Важлива роль в оборонному плані належить Німеччині – вона має стати найважливішим логістичним вузлом для сил Альянсу.

27 жовтня міністр оборони ФРН Борис Пісторіус заявив, що країни НАТО мають бути готовими до агресії з боку Росії.

14 січня 2024 року Bild із посиланням на таємний документ поінформував, що в НАТО готуються до ймовірного нападу країни-агресора Росії на східний фланг. У документі "тільки для службового користування" міноборони Німеччини докладно описує ймовірний "шлях до конфлікту" між РФ і НАТО, кульмінацією якого буде розміщення сотень тисяч солдатів Альянсу й неминучий початок війни влітку 2025 року. У НАТО, коментуючи публікацію Bild, заявили, що документ є навчальним сценарієм, який "завжди є уявною ситуацією для перевірки військового потенціалу в тій чи іншій сфері".

Голова військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер заявив 19 січня, що країни Альянсу мають підготуватися до тотальної (повномасштабної) війни з Росією, яка, за його оцінками, ймовірна протягом найближчих 20 років.

Окрім того, Росія неодноразово заявляла, що ймовірні удари України по території РФ далекобійною західною зброєю означатимуть, що НАТО "напряму" вступає у війну. Джерело Bloomberg повідомило, що у відповідь на дозвіл Україні бити вглиб РФ нелегітимний президент РФ Володимир Путін може вдатися до посилення диверсій, кібератак та інших гібридних дій проти країн НАТО. За даними іншого джерела, Москва може завдати безпосередніх або непрямих ударів по американських військах в інших регіонах, наприклад, на Близькому Сході. У Білому домі погрози Путіна назвали "надзвичайно небезпечною", хоча й не новою для нього риторикою.