Волкер: Думаю, цього місяця США нададуть Україні $45 млрд військової допомоги у вигляді гранту і $16 млрд економічної допомоги – у вигляді кредиту
США, найімовірніше, до кінця поточного місяця схвалять допомогу Україні. Таку думку колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер висловив в опублікованому 9 квітня інтерв'ю "РБК-Україна".
"80% членів Палати представників, як республіканців, так і демократів, підтримують допомогу Україні. Вони хочуть, щоб це сталося. Якщо ви винесете проєкт на розгляд Палати представників, то ви отримаєте від 300 до 350 голосів... У нас справді є дуже невелика меншість республіканців, які виступають проти допомоги Україні. Дуже голосна, але дуже маленька. І ще менша кількість конгресменів, які були б готові скинути спікера Палати представників через голосування щодо України", – зазначив Волкер.
Він вважає, що Палата представників внесе поправку до законопроєкту Сенату, який уже було проголосовано у лютому.
"Це був перший проєкт документа, потім Палата представників внесе до нього поправки, а потім він повернеться до Сенату, а потім, коли буде загальний узгоджений текст, президент підпише його, така процедура. Але я думаю, що ви матимете $45 млрд військової допомоги у вигляді гранту, $16 млрд економічної допомоги у вигляді кредиту, це чудово, це нормально. Але мені також хотілося б побачити нове законодавство, яке дозволяє лендліз. Тому що це мають бути сотні мільярдів, які Україна може зайняти на свій розсуд. Ми ніколи ним не користувалися. Термін дії закону про лендліз закінчився 31 жовтня 2023 року. Його можна було б прийняти повторно, і я вважаю, це було б дуже розумною ідеєю, на додаток до нового пакету допомоги", – підкреслив Волкер.
Контекст:
20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".
Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду закликав республіканців експрезидент Дональд Трамп. Він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію, який не можна прив'язувати до іноземної допомоги у жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.
Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню, але без угоди про міграційну реформу та безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників.
Її спікер Майк Джонсон заявив 13 березня, що Палата представників США підготує свій законопроєкт про допомогу для України, який суттєво відрізнятиметься від ухваленого Сенатом, написав The Hill. За словами сенаторів, які були на щорічній виїзній нараді республіканців верхньої палати Конгресу, Джонсон сказав їм, що проєкт Палати представників може пропонувати підтримку Україні у вигляді кредиту або лендлізу.
У Білому домі закликали Джонсона поставити на голосування законопроєкт про допомогу Україні на понад $60 млрд, за який Сенат уже проголосував у лютому.
Джонсон заявив 31 березня, що розраховує внести пакет допомоги Україні з "деякими важливими нововведеннями" після того, як Палата представників повернеться з великодніх канікул.