ProZorro запускає механізм, що дає можливість автоматично визначати потенційно сумнівні тендери

Нефьодов: Коли ми бачимо тендери, на які спрацьовує одночасно вісім–дев'ять ризик-індикаторів, – це, м'яко кажучи, дуже підозріло
Фото: Max Nefyodov / Facebook

Якщо на той чи інший тендер спрацьовує вісімдев'ять ризик-індикаторів, це означає, що потрібно звернути на нього увагу, заявив перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

Система публічних закупівель ProZorro запускає механізм, що дає можливість автоматично визначати потенційно сумнівні тендери, повідомив перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов під час презентації інструменту 30 серпня в Києві, повідомляє кореспондент інтернет-видання "ГОРДОН".

"За багатьма параметрами ми можемо визначити тендери, які викликають підозри", – зазначив він.

Експерт додав, що є набір ризик-індикаторів, які можуть спрацьовувати на той чи інший тендер.

"Кожен окремий ризик-індикатор, можливо, не свідчить відразу, що туди треба відправляти спецпризначенців, НАБУ, Генпрокуратуру тощо. Але коли ми бачимо тендери, на які спрацьовує одночасно вісім–дев'ять ризик-індикаторів, – це, м'яко кажучи, дуже підозріло", – сказав заступник міністра.

За словами Нефьодова, у такому разі потрібно звернути на тендер увагу.

Він додав, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект, який розширює компетенцію Державної аудиторської служби. У документі прописано інструмент ризик-індикаторів, сказав Нефьодов.

"Це і є той інструмент генерації потенційних проблем, які ми будемо передавати до Державної аудиторської служби, а після цього вже і в поліцію, щоб вони на це реагували", – заявив заступник міністра.

На сторінці у Facebook він повідомив, що зараз є 16 показників, які сигналізують про ризики. Планують, що їх буде понад 60.

"Наприклад, це аномальна економія (понад 60%), робота постачальника тільки з одним замовником, не деталізоване тендерне оголошення, надмірно велика кількість лотів в одній закупівлі, незначна зміна ціни переможцем, малий крок пониження ціни і т.д.", – зазначив він.

Система ProZorro працює з початку 2015 року. 17 лютого 2016 року президент України Петро Порошенко підписав закон "Про публічні закупівлі", який передбачає введення електронної системи для всіх державних закупівель товарів і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, а для робіт – дорівнює або перевищує 1,5 млн грн.

Із 1 серпня 2016 року система ProZorro стала обов'язковою до використання на всій території країни.

1 серпня 2017 року прем'єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив, що завдяки ProZorro за рік удалося заощадити 19,1 млрд грн державних коштів.