Соколовський: У "Газпромі" про Стокгольмський арбітраж можуть говорити що завгодно. Ми, звичайно, можемо їх послухати, але потрібно діяти у своїх інтересах G

Соколовський: Робити якийсь аналіз потрібно буде, коли стане відомо остаточне рішення
Фото: Богдан Соколовський / Facebook

Потрібно розуміти, хто винен у підписанні невигідного для України газового контракту, щоб потім цих людей не підпускати до влади, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

Від представників "Газпрому" не варто очікувати якихось розумних заяв щодо рішення Стокгольмського арбітражу. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив екс-уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, коментуючи заяву голови правління "Газпрому" Олександра Медведєва про те, що Стокгольмський арбітраж не скасовував принципу "бери або плати".

"Я і не чекав, що вони скажуть щось розумне. У "Газпромі" про Стокгольмський арбітраж можуть говорити що завгодно. Ми, звичайно, можемо їх послухати, але потрібно діяти у своїх інтересах. Чи, може, ви хочете, щоб росіяни визнали, що вони винні? Не варто очікувати, що одна зі сторін буде щось платити іншій. Ні ми – Росії, ні вони – нам. Усе, що вони говорять у "Газпромі", розраховано на росіян", – зазначив Соколовський.

За його словами, аналізувати ситуацію треба буде після винесення арбітражем остаточного рішення.

"Робити якийсь аналіз потрібно буде, коли стане відомо остаточне рішення. Про те, що умови контракту вкрай погані, я говорив ще вісім років тому. Проте зараз немає сенсу шукати винних у підписанні цього контракту – Росія завжди вміла "викручувати руки". Коли ми критикували цей контракт, на нас не звертали уваги, а тепер Стокгольмський арбітраж підтвердив те, що ми давно говорили, і всі із цим погодилися", – підкреслив співрозмовник.

Він наголосив, що коли підписували газовий контракт, Росія висувала Україні свої умови, користуючись монопольним становищем на ринку.

"Потрібно просто розуміти, хто винен у підписанні невигідного для нас контракту, щоб потім цих людей не підпускати до влади. Водночас хочу сказати, що на той час ми не мали іншої можливості, крім як постачати газ із РФ. Тобто фактично нам ставили ультиматум. Сьогодні ж у нас є можливість купувати газ і в інших країн", – резюмував Соколовський.

31 травня стало відомо, що Стокгольмський арбітраж задовольнив головні вимоги "Нафтогазу" у спорі з "Газпромом": умову "бери або плати" скасовано; заборону на реекспорт скасовано; формулу ціни на газ переглянуто з 2014 року.

Принцип "бери або плати" діяв із 2009 року. Він передбачав штрафи для України у разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. "Нафтогаз України" вважав положення "бери або плати" у вигляді, зафіксованому в контракті з "Газпромом", неринковим, неправомірним та недійсним.

За словами прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, якби вимоги "Газпрому" задовольнили, збитки української сторони могли становити $45 млрд.

У "Газпромі" стверджують, що рішення Стокгольмського арбітражу є проміжним.