Уніфікація тарифу на розподіл електроенергії зупинить президентську програму "Зроблено в Україні" – "Укрцемент"
Приведення тарифу на розподіл електроенергії до єдиного рівня, яке ініціює Міністерство енергетики, спричинить погіршення фінансового становища цементних підприємств, що може призвести до їх закриття. Це, зі свого боку, загальмує реалізацію програми "Зроблено в Україні", яку ініціював президент Володимир Зеленський. Таку думку висловила директорка асоціації "Укрцемент" Людмила Кріпка в коментарі "РБК-Україна".
"Вирішувати проблеми однієї енергетичної компанії за рахунок усіх бізнесів – це антидержавне рішення. Цементна галузь скоротила своє виробництво й потужності вже на 60%. Далі в нас проблеми з відключеннями світла та дефіцитом кадрів. Але уніфікація тарифу на розподіл узагалі зупинить наше виробництво", – цитує Кріпку агентство.
Директорка "Укрцементу" наголосила, що цемент – це продукція, необхідна для відновлення інфраструктури, включно з енергетичною, а також для будівництва захисних споруд для військових.
"Тому ми виступаємо проти рішення щодо уніфікації. Тому що зупиниться та сама програма президента "Зроблено в Україні". Не будуть працювати підприємства, не буде української продукції. Крім того, українські підприємства сплачують податки, а ми всі добре знаємо, що податки сплачуються прозоро і за рахунок податків нараховується зарплата нашим військовим. Тобто це рішення – антиукраїнське", – заявила вона.
Контекст:
Зараз споживачів електричної енергії в Україні поділяють на два класи: перший клас – споживачі, які використовують електроенергію напругою 27,5 кВ (велика промисловість), і другий клас – решта споживачів. Однак промисловість використовує високовольтну електричну енергію, яка потребує значно менших витрат на розподіл для операторів системи розподілу.
Уніфікація тарифів на розподіл електроенергії суперечить європейській практиці ціноутворення, писав GMK Center. Як зазначають аналітики, уніфікація тарифу створює ризик збільшення дисбалансу в системі – адже відбудеться субсидування регульованих тарифів для населення коштом промисловості. Окрім того, Україна ризикує втратити конкурентоздатність експортерів, вважають автори статті.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), скасувала запланований на 17 липня розгляд рішення про встановлення єдиного тарифу на розподіл електроенергії. Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк розповів, що під час обговорення відповідного проєкту постанови не прозвучало аргументів "за". Також Тарасюк доручив напрацювати нормативно-правові акти для переходу на три класи напруги, як це передбачає європейська директива, якої Україна має дотримуватися.