Зміна програми із МВФ – добрий знак. Україні просто необхідні валютні вливання – економіст Новак G

Новак: На сьогодні взагалі не можна говорити про поняття "ринкова ціна". Адже у нас немає енергоринку як такого
Фото: Андрій Новак / Facebook

Із трьох річних бюджетів найближчих років один Україні доведеться повністю віддати на обслуговування державного боргу, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Нова програма співпраці із МВФ вигідна Україні, оскільки валютні транші дадуть змогу країні уникнути дефолту, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" голова Комітету економістів України Андрій Новак.

"Зміна програми із МВФ – добрий знак. Україні просто необхідні валютні вливання. Нова програма свідчить про те, що Україну розглядають як державу, яка зуміла подолати найважчу кризу і вийти на порівняно кращу економічну ситуацію. Є конкретна сума, на яку може сподіватися український уряд. Вона допоможе уникнути дефолту. Адже нам доведеться віддавати борги. А з трьох річних бюджетів найближчих років один Україні доведеться повністю віддати на обслуговування держборгу. Такого не витримала б жодна країна. Тому гроші МВФ і ЄС у цій ситуації критично важливі", – сказав Новак.

За його словами, наступного року Кабмін знову підвищить ціни на газ для населення.

"Що стосується цін на газ, то 19 жовтня був тільки перший етап подорожчання. Якщо виходити з логіки, що ціна має бути однаковою для побутових споживачів і промисловості, то вартість газу потрібно підвищити на 60%. Зараз підняли на 23,5%. А наступного року буде ще два етапи подорожчання газу, щоб вивести ціни для населення на той рівень, який установлено для промисловості. МВФ вимагав створення однакових умов для всіх споживачів. А ось рішення підняти нижчу ціну до рівня вищої – за Кабміном, який, очевидно, думає про інтереси не громадян України, а кількох фінансово-промислових груп, які володіють енергетичними активами країни", – зазначив економіст.

Він підкреслив, що вкрай важливо досягти демонополізації ринку газу в Україні.

"До того ж в Україні на сьогодні взагалі не можна говорити про поняття "ринкова ціна". Адже у нас немає енергоринку як такого. Немає конкуренції та рівноправних гравців. А значить, споживачі не можуть вибирати постачальника енергоресурсів. Монополії в Україні на всіх етапах – видобування, перероблення, постачання. Тому пріоритетне питання – демонополізація ринку. Однак цим не займалися ані попередні уряди, ані нинішній", – резюмував Новак.

Для надання наступного траншу у МВФ наполягали, щоб українська влада відкоригувала ціни на природний газ на внутрішньому ринку до рівня цін на імпорт. 19 жовтня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що з 1 листопада ціна на газ для населення в Україні підвищиться на 23,5%.

Востаннє місія МВФ працювала в Україні із 6-го до 19 вересня 2018 року. 19 жовтня у МВФ повідомили, що Україна і Фонд домовилися про нову 14-місячну програму співпраці stand-by, що передбачає надання $3,9 млрд.