Частину активів Медведчука не заарештували до кінця, а переписали на людину з оточення заступника глави Офісу президента України – Bihus.info
Низка активів обвинуваченого у держзраді колишнього народного депутата України Віктора Медведчука після рішення суду про арешт перейшла до інших власників. Про це йдеться в опублікованому 11 вересня розслідуванні Bihus.info.
Медведчука 2022 року передали Росії в межах обміну, а в січні 2023 року стало відомо, що президент України Володимир Зеленський позбавив його українського громадянства.
За даними журналістів, ідеться про три київські компанії – "Академ-Клуб", "Осокорки-7" та "Орєст", у яких укладено довгострокові договори на оренду 40 га землі на київських Осокорках. Із 2019 року ними управляла кіпрська фірма Pilawer Limited, міжнародні розслідувачі OCCRP довели, що нею керував на користь Медведчука його партнер Тарас Козак.
Улітку 2022 року суд їх заарештував, на той момент частки в "Академ-Клубі" мала фірма з орбіти нардепа Вадима Столара, а в "Осокорках-7" партнерами були київські бізнесмени Олександр Константіновський та Валерій Міщенко. Вони також були партнерами компанії "Орєст".
Незважаючи на арешт, уже із жовтня 2022 року структура власності цих компаній змінилася. Звідти зник пов'язаний із Медведчуком Pilawer, а власником цієї частки у фірмах став Олександр Білявський. Проаналізувавши його фото у соцмережах, журналісти дійшли висновку, що він міг бути прикриттям для реального бенефіціара.
У грудні 2022 року "Академ-Клуб" перейшов від нього до громадянина Болгарії Петроса Тограмаджяна, якого місцеві ЗМІ називають колишнім кримінальним авторитетом, активи "Осокорків-7" перейшли до Вадима Іванова з Риги, а власником "Орєста" став Валерій Міщенко. Перереєстрацію компаній здійснював один і той самий нотаріус із Києва.
"У розмові із журналістами Міщенко не спростував своєї причетності, як і того факту, що держава "недоарештувала" пов'язані з Медведчуком компанії. Міщенка вже згадували в контексті історій про компанію "Укрбуд" та нинішнього заступника керівника Офісу президента Олега Татарова. Колишній тесть Татарова співпрацював із партнеркою Міщенка Людмилою з окупованого Донецька, діставши частку в компанії "Дейрінг Капітал", яка отримала нерухомість "Укрбуду" Максима Микитася, коли той потрапив до в'язниці, поблизу київського "Академмістечка", – ідеться у сюжеті.
"Дейрінг Капітал" зареєстровано в Києві за адресою Антоновича, 131, та сама юридична адреса в іншої компанії Міщенка. Там сам Татаров і члени його сім'ї володіють низкою об'єктів нерухомості, з'ясували розслідувачі Bihus.info. За їхніми даними, ухвали суду про арешт компаній Медведчука досі не виконали ні слідчі, ні прокурори.
"Це вони мали б з постановою звернутися до реєстратора, який би і вніс у державний реєстр інформацію, яка б унеможливила подальші зміни у фірмах. На запити журналістів у Державному бюро розслідувань відповіли відмовою у наданні інформації, а в Офісі генерального прокурора продовжили термін відповіді до 20 днів, але натякнули, що ця інформація може не бути публічною", – підсумували журналісти.
Контекст:
За часів президентства Віктора Януковича Татаров обіймав посаду заступника начальника Головного слідчого управління МВС. 2020 року Зеленський призначив його заступником глави ОП.
Татаров фігурував у справі екснардепа й ексглави "Укрбуду" Микитася. Справа стосується махінацій навколо видавання квартир Нацгвардії. За даними НАБУ, Татаров, який раніше працював юристом в "Укрбуді", разом із Микитасем "дав хабар одному з керівників експертної установи". Татаров заперечував свою причетність до злочину і говорив, що "антиукраїнські сили" домагаються його відставки. 2022 року справу проти Татарова було закрито.
Зеленський у відповідь на запитання про Татарова заявляв, що вважає його "професійною людиною".