Експорт залізорудної сировини впав у жовтні на 21% проти вересня – заступник міністра економіки
"Найбільше падіння обсягів – гірничо-металургійний комплекс. Експорт руди на 286 тис. тонн менший, ніж у вересні (-21%). Чавуну експортували на 127 тис. тонн менше, ніж у вересні (-63%). В абсолютних числах експорт за цими товарами: руда 1,06 млн тонн і чавун 72,2 тис. тонн. Для руди – це найнижчий показник із початку року", – написав Качка.
Загальний обсяг експорту товарів з України в жовтні 2022 року скоротився на 4,6% проти вересня – до 9,2 млн тонн. Це другий найвищий показник експорту за період війни, загальна вартість експорту в жовтні становила $3,8 млрд, що на 8,2% менше, ніж у вересні.
"Причиною цього стало, зокрема, як зменшення обсягів експорту, так і зниження світових цін на продовольство і промислові товари", – коментує заступник міністра економіки.
Імпорт за підсумками місяця зменшився на 3,1% проти вересня – до 2,01 млн тонн.
Основна частка експорту припадає на країни Євросоюзу ($2,5 млрд) – Польщу ($560 млн), Румунію ($412 млн) та Німеччину ($233 млн). Інші країни придбали товарів на $1,3 млрд – зокрема Туреччина ($243 млн), Китай ($152 млн), Індія ($112 млн).
Загалом за результатами січня – вересня 2022 року загальний торговельний обіг становив $80,3 млрд, із яких $36,9 млрд припадає на експорт і $43,4 млрд – на імпорт. Порівняно з 10 місяцями 2021 року експорт скоротився на 32,3%, а імпорт – на 23,9%.
Контекст:
У січні – вересні 2022 року українські видобувні компанії відвантажили за кордон залізницею 19,8 млн тонн руди. Це на 40% менше, ніж за аналогічний період 2021 року.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів зокрема металургійні компанії. Українські металургійні компанії не можуть доправляти свою продукцію покупцям морським шляхом, водночас Росія вивозить захоплений метал і, ймовірно, намагається його продати на міжнародному ринку.
За перше півріччя загалом експорт з України впав на 55,6%, а виторг від нього – на 23,7%, писав Качка на початку липня. Причини – блокування портів й ускладнення логістики, у зв'язку із чим собівартість української продукції зросла в рази. Через логістичні проблеми великі промислові підприємства скорочують або зупиняють виробництво: феросплавні підприємства працюють на 20% від установленої потужності, частина українських ГЗК також зупинила роботу.
По допомогою до уряду у зв'язку із ситуацією вже звернулися Північний гірничо-збагачувальний комбінат, "Камет-сталь", листи президенту написали "Запоріжсталь" та об'єднання підприємств "Укрметалургпром".