Яценюк: Я думаю, у Конгресі США будуть слухання про те, яким є ефект від санкцій проти РФ
В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках, лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк припустив, що в Конгресі США можуть призначити слухання про ефективність санкцій проти Росії.
"Я думаю, найімовірніше, у Конгресі Сполучених Штатів будуть слухання щодо того, яким є ефект від санкцій. І нам потрібно зрозуміти, про що ми неодноразово говорили, що санкції – це не та штука, де ти – раз! – виключив, і все, і російська економіка впала. Це довга дорога", – сказав Яценюк.
За його словами, буде неправдою говорити, що "виключно санкції вирішать усе".
"Санкції – це механізм, як позбавити Росію додаткових джерел фінансування війни. Але санкції не є тим механізмом, який вирішує цей воєнний конфлікт", – наголосив експрем'єр України.
Він пояснив, що 2022 року, коли РФ повномасштабно вторглася в Україну і стала об'єктом масштабних міжнародних санкцій, падіння ВВП Росії сягнуло 2,9%.
"Звичайно, це не те, на що всі чекали. Тому що всі чекали 10–15%. Але 2,9 – це 2,9", – зазначив Яценюк.
Контекст:
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року США, Канада, Євросоюз, Великобританія, Австралія, Японія та інші країни ввели проти РФ кілька пакетів санкцій, зокрема особисто проти президента Росії Володимира Путіна й топпосадовців РФ.
США, зокрема, ввели обмеження на операції із суверенним боргом РФ, заборонили ввезення доларових банкнот у РФ, ввели санкції проти вищого військового й політичного керівництва Росії. Також нижня палата американського парламенту проголосувала за припинення "нормальних торговельних відносин" із Москвою.
У березні під американські санкції потрапили всі 328 депутатів Держдуми, які проголосували за звернення до Путіна із проханням визнати "незалежність" територій, окупованих російськими угрупованнями "ЛДНР". У мінфіні США наголосили, що це рішення Путін використав для виправдання війни проти України.
Держдепартамент США може розглянути питання пом'якшення санкцій проти РФ у разі, якщо буде рішення Росії вести серйозні переговори й забрати свої війська з території України, заявила 26 січня 2023 року заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд.
За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого 2022 року на РФ було накладено майже 11 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – 13,5 тис. Тепер Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та КНДР.