МАУ розглядає можливість звернення до арбітражу для відшкодування Іраном компенсації за збитий літак

Літак МАУ збили в січні 2020 року
Фото: EPA
Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" (МАУ) розглядає можливість арбітражного звернення до Ірану по відшкодування збитків за збитий 8 січня 2020 року пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752. Про це в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" заявив 6 січня президент компанії Євгеній Дихне.

"Збитки, завдані безпосередньо авіакомпанії МАУ, наразі оцінюють експерти, і ми розглядаємо можливість арбітражного звернення, щоб як компанія вимагати від Ірану відшкодування", – заявив він.

За словами Дихне, експерти МАУ у сфері авіації брали участь практично в усіх зустрічах між урядами України та Ірану.

"Остання зустріч була в червні [2021 року], більше їх не було. Говорити про те, наскільки великий прогрес у цьому питанні, складно", – додав президент компанії.

Дихне повідомив, що питання компенсації безпосередньо лізингодавцю збитого літака вже врегульовано.

Контекст:

Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 поблизу столиці Ірану. На борту були 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану та Канади.

Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 помилково збила іранська ракета.

23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, що надійшли з бортового диктофона та реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про позаштатну ситуацію та намагався контролювати літак до останнього.

Іран 20 лютого 2021 року оголосив про завершення розслідування катастрофи. Прокуратура Ірану обвинувачує у причетності до катастрофи 10 людей, серед них є найвищі військові командири Корпусу вартових ісламської революції. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав звіт Ірану упередженим та пообіцяв і далі домагатися покарання Ірану за цей злочин. У МЗС заявляли, що Україна вимагатиме від Ірану продовження розслідування.

Суд канадської провінції Онтаріо 20 травня визнав навмисним терористичним актом аварію літака авіакомпанії МАУ. Представник міністерства закордонних справ Ірану Саїд Хатібзаде заявив, що цей суд не має юрисдикції ухвалювати рішення щодо позову про відшкодування збитків унаслідок авіакатастрофи, оскільки вона сталася за межами Канади.

16 грудня міжнародна група з координації допомоги жертвам збитого літака МАУ висунула вимогу, щоб іранська сторона до 5 січня 2022 року підтвердила свою готовність брати участь у перемовинах щодо компенсації.

6 січня 2022 року міжнародна група заявила, що Іран відмовився від перемовин із нею. "Міжнародна група зосередиться на подальших діях для вирішення цього питання відповідно до норм міжнародного права", – заявили глави МЗС України, Канади, Швеції та Великобританії.