"Монобільшість розуміє, що за рік їх це вже не хвилюватиме, вони переїжджатимуть до інших країн". У мережі розкритикували рішення Ради закрити реєстр декларацій
В Україні критикують ухвалений Верховною Радою 5 вересня законопроєкт №9534 про поновлення електронного декларування в Україні, який передбачає подання декларацій чиновниками, але тимчасово залишає закритим реєстр і містить правки, що уточнюють перелік посадових осіб, котрі підпадають під антикорупційне законодавство.
Журналіст-розслідувач Михайло Ткач у Facebook відреагував на результати голосування за відкриття реєстру декларацій, яке провалили, оскільки свої голоси віддало лише 199 депутатів за 226 необхідних.
"Хороша була ідея назвати партію "Слуга народу". Пропоную змінити назву на "199 слуг народу" (пізніше Ткач уточнив, що власне "слуг" за цю норму проголосувало 117. – "ГОРДОН"). Вони всі прекрасно розуміють, що за рік, коли декларації мають відкрити, їх це вже не дуже хвилюватиме. Бо більшість – монобільшість, вибачте – буде переїжджати в інші, не такі занедбані країни, як наша", – написав він.
Глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін у Facebook констатує, що в такому вигляді поновлення декларування втрачає сенс.
"Рада проголосувала за закритий реєстр декларацій. Як ви розумієте, таке декларування не має жодного сенсу. Депутати плюнули в обличчя всім нам: і тим, хто воює, і тим, хто підтримує ЗСУ податками та донатами. Вони прямо сказали: наші статки – не ваше холопське діло, тож позакривайте писки і мовчки воюйте, а ще податки платіть. Чистої води мародери", – відреагував він.
Шабунін вважає, що президент України Володимир Зеленський має два варіанти – підписати закон або застосувати "вето з пропозицією", тобто повернути закон до Ради з вимогою проголосувати за відкриття реєстру декларацій.
Програма Bihus.info у Facebook зазначає, що таке рішення підірве довіру партнерів України.
"Поки міжнародні партнери хвилюються через гальмування поставок зброї в Україну через корупцію, українські депутати продовжують думати тільки про себе і свої статки. Закритий реєстр – нові корупційні історії – ще менше довіри до України. Від кого, блін, ви ховаєте ті статки, якщо журналісти все одно їх знайдуть і оприлюднять?" – написали розслідувачі.
Український бізнесмен Юрій Сапронов назвав "ганьбою" результат голосування за відкриття декларацій.
"Це точно теж "не на часі"? Військова таємниця доходів депутатів? Закрита інформація, яка працює на перемогу? Закрита інформація, яка складає військову та державну таємницю України? Можна в студію поіменно 317 - 199 = 118 саме не проголосували за відкриті декларації про доходи депутатів?" – написав він.
Центр протидії корупції у Facebook відгукнувся на прохання Сапронова й деталізував результати голосування. Проти відкриття декларацій проголосували нардеп від "Слуги народу" Дмитро Микиша й колишній член цієї фракції Микола Тищенко.
"Утрималися – 29, зокрема, "слуга" [Данило] Гетманцев, [Андрій] Іванчук і [Геннадій] Вацак із "Довіри" та [Олександр] Герега із "За майбутнє". Не голосували – 87, зокрема [Олександр] Дубінський, [Дмитро] Разумков, [Артем] Яценко, [Сергій] Власенко, [Олександр] Куницький, [Дмитро] Наталуха, [Сергій] Льовочкін, [Григорій] Мамка, [Григорій] Суркіс. Ще 87 депутатів були відсутні, тобто мали важливіші справи, ніж голосування за поновлення декларування", – повідомили у ЦПК.
Там додали, що проти відкриття декларацій голосувало кілька фігурантів справ НАБУ.
"Зокрема, депутати [Сергій] Кузьміних і [Олександр] Юрченко, викриті на хабарництві. Більше того, не підтримали відкриття декларацій депутати, яких НАБУ та САП звинувачували у брехні в деклараціях: [Михайло] Волинець, [Юрій] Камельчук, [Анна ] Колісник і [Маргарита] Шол", – ідеться в повідомленні.
Політичний журналіст Марина Шашкова у Facebook окремо зупинилася на голосуванні Тищенка, який виявився одним із двох нардепів, які натиснули кнопку "проти".
"От так взяли [двоє] і натиснули саме червону кнопку. Серед них – всіма улюблений Микола Тищенко. Без дурної думки, вважаю його сміливим. Міг би не голосувати, як інші, десь гуляти по залу. Але ж ні. Червона кнопка, так червона кнопка! Захистив свої активи та майно від суспільства верхньою кінцівкою", – прокоментувала вона.
Консультант із комунікацій Юрій Богданов прогнозує, що Зеленський ветує закон, а потім депутати проголосують за потрібний варіант, виконавши вимогу МВФ.
"У підсумку знову будуть ловити за незадекларований семінар, а до декларації Антона Яценка питань не виникне. Як і до декларації [Юрія] Бойка чи [Нестора] Шуфрича", – вважає він.
Контекст:
Доступ до публічної частини реєстру декларацій Національне агентство з питань запобігання корупції обмежило 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, для "максимального посилення захисту особистих даних декларантів".
У травні 2022 року НАЗК пояснило, що під час воєнного стану необов'язково подавати декларації будь-якого виду, а після завершення війни "у чиновників є ще три місяці на подання декларації без порушення вимог строку".
Відновити електронне декларування закликали, зокрема, посли країн "Великої сімки" і посол ЄС. Посли G7 заявляли, що це дасть змогу запобігти корупції та посилить довіру громадян до влади.
Ухвалений Радою 5 вересня законопроєкт №9534 про поновлення електронного декларування в Україні передбачає подання декларацій чиновниками за поточний рік, а також за 2021–2022 роки. Водночас реєстр декларацій ще рік має бути закритим. За проголосувало 329 нардепів.
За словами голови пропрезидентської парламентської фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, Рада проголосувала за "гібридний формат декларування" на "прохання декларантів із прифронтових громад". Він зазначив, що депутати "зробили норму, згідно з якою декларант може добровільно відкрити свою декларацію для всіх людей, а не лише для органів контролю".
Ухвалений Радою закон про е-декларування розкритикували антикорупціонери й закликали Зеленського ветувати його. Президент України заявив, що ухвалить рішення щодо закону про електронне декларування після консультацій з віцепрем'єркою з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною.