Наразі немає підстав для того, щоб "Укрзалізниця" заходила у збитки – експерт
Державний залізничний монополіст наростив обсяги перевезень, тож зараз немає жодних підстав для того, щоб компанія звітувала про збитки. Про це заявив директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк, коментуючи каналу Politeka Online заяву керівництва УЗ про потребу підвищення тарифу для уникнення збитків.
"Із точки зору ринку, підстав для того, щоб компанія заходила в різкі збитки, ми точно не бачимо. Більше того: ми бачимо зростання вантажообігу. І коли "Укрзалізниця" каже, що в них за один місяць зменшилася прибутковість, було б цікаво взагалі подивитися на розрахунки, які вони використовували. Адже компанія має абсолютно зростаючу динаміку вантажопотоків, і це гарна підстава для того, щоб у них зростали вантажні перевезення, а відповідно – і доходи, і відповідно – маржинальний прибуток", – каже експерт.
Він висловив припущення, що заяви про збитки з боку керівництва компанії – просто інформаційна кампанія, спрямована на те, щоб добитися чергового підвищення тарифів на вантажні перевезення.
"Це просто спроба інформаційної кампанії на фоні чергової спроби індексації тарифів, які на цей раз називають "вирівнюванням тарифів між класами". "Укрзалізниця" банально намагається збільшити свої доходи за рахунок вантажовідправників. Зараз компанія намагається показати, що в неї все погано, хоча буквально ще декілька тижнів тому були заяви з боку голови правління компанії про те, що фінансова ситуація "Укрзалізниці" є гарною, вона працює і динаміка позитивна", – нагадав Вовк.
Контекст:
За підсумками першого півріччя 2024 року державна компанія "Укрзалізниця" відзвітувала про прибуток у розмірі 3,1 млрд грн. Попри позитивні результати в цей період, компанія прогнозує збитки в розмірі 2,7 млрд грн за підсумками року. Це вказано у фінансовому звіті "Укрзалізниці", на який посилається видання "Мінпром".
Видання зазначає, що компанія демонструє падіння прибутку на тлі рекордних тарифів і позитивної динаміки вантажних перевезень. За перше півріччя 2024 року прибуток зменшився на 1,7 млрд грн, хоча середньомісячний обсяг перевезень становив 15 млн тонн, що на 27% більше, якщо порівнювати з попереднім роком.