НБУ планує скасувати фіксований курс долара, але є умови – Пишний

Пишний: НБУ має не зашкодити здобуткам, які маємо сьогодні
Фото: National Bank Of Ukraine Національний банк України / Flickr

Нацбанк України планує повернутися до гнучкого курсу долара, але спочатку потрібно покращити низку показників за погодженою з МВФ програмою валютної лібералізації. Про це на брифінгу 14 вересня повідомив голова НБУ Андрій Пишний, відеозапис опублікували на YouTube-каналі регулятора.

За словами Пишного, Нацбанк для переходу від фіксованого до гнучкого курсу долара насамперед звертатиме увагу на такі параметри:

  • інфляція;
  • реальна ринкова ставка;
  • стан і обсяг золотовалютних резервів;
  • ситуація на валютному ринку;
  • фінансова стабільність;
  • ризики безпеки.

"Ось практично повний список. […] Наразі команда Нацбанку мені до певної міри нагадує снайпера, який намагається влучити точно в ціль. Але при цьому ціль постійно рухається, […] і ми повинні поцілити саме таким чином, щоб не дай боже не зашкодити здобуткам, які маємо сьогодні", – зазначив голова НБУ.

Контекст:

24 лютого 2022 року, коли розпочалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, НБУ зафіксував офіційний курс гривні на рівні 29,25 грн за 1$.

21 липня регулятор знизив офіційний курс національної валюти з 29,25 грн за 1$ до майже 36,57 грн за 1$. У НБУ наголосили, що "такий крок дасть змогу збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу та населення й підтримати стійкість економіки в умовах війни".

У державному бюджеті на 2023 рік, як уточнила пресслужба Міністерства фінансів, згідно із прогнозом, закладено середньорічний курс гривні на рівні 42,2 грн за 1$.