Польща закликала ЄС допомогти з транзитом українського зерна через порти Балтійського моря
Польща закликає ЄС допомогти підвищити пропускну спроможність портів для збільшення постачання українського зерна через Балтійське море. Про це заявив міністр сільського господарства країни Роберт Телус, повідомляє Bloomberg 8 серпня.
За його словами, експорт українських зернових через польські порти в червні зріс до 260 тис. тонн. Це більш ніж удвічі перевищує рівень, який був на початку цього року, і, ймовірно, він ще зросте, оскільки вихід Росії із "зернової угоди" змусить Україну шукати маршрути не через Чорне море.
Телус зазначив, що в Польщі розуміють необхідність допомогти Україні. Влада думає про будівництво портів, які буде призначено лише для транспортування зерна, так звані агропорти.
Польща вже веде ранні переговори з Литвою про перенесення фітосанітарного контролю зі свого кордону до литовських портів, щоб прискорити транзит українського зерна.
Міністр повторив, що Польща не скасовує внутрішньої заборони на продаж зерна з України, котра спливає в середині вересня. Зняття заборони було б можливим лише в тому разі, якби в Польщі почало вичерпуватися зерно, але такого ризику немає, додав він.
Агентство зазначає, що це налаштовує Варшаву на нове зіткнення з Брюсселем, який намагався обмежити заборону п'яти країн на ввезення агропродукції з України через різке зниження цін.
Контекст:
28 квітня Єврокомісія досягла угоди з Польщею, Болгарією, Угорщиною, Румунією та Словаччиною щодо імпорту української агропродукції до ЄС. З 2 травня до 5 червня діяла заборона на вільний обіг української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику в цих п'яти країнах. 5 червня її продовжили до 15 вересня. Ембарго запровадили через те, що фермери з Польщі та інших країн виходили на акції протестів. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
19 липня міністри сільського господарства Польщі, Румунії, Болгарії, Угорщини та Словаччини зустрічалися у Варшаві (Польща) для обговорення імпорту сільгосппродукції з України. Вони вважають, що ембарго на ввезення продукції з України необхідно продовжити до кінця року.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що, якщо Євросоюз не збереже заборони імпорту зерна з України в ці п'ять країн після 15 вересня, його буде введено в односторонньому порядку. Водночас транзит українського продовольства через ці країни триватиме, підкреслив Моравецький.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль закликав Польщу відкрити кордони для експорту українського зерна. Перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила, що Україна може застосувати дзеркальні заходи, якщо ЄС продовжить заборону імпорту української агропродукції у п'ять країн.