Румунія допоможе з експортом українського зерна
Румунія працює над пошуком додаткових способів транспортування українського зерна після виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи. Про це 7 серпня заявила глава румунського МЗС Лумініца Одобеску в інтерв'ю виданню Politico.
Одобеску назвала дії Росії "дійсно цинічними". На її думку, Москва "серйозно перешкоджає експорту українського зерна, яке є рятівним колом для вразливих людей у багатьох країнах-імпортерах", що "справді посилює глобальну продовольчу кризу".
Міністерка наголосила, що Бухарест упродовж останніх місяців доклав зусиль для збільшення транзиту українського зерна через Румунію, зокрема через збільшення пропускної спроможності портів і пунктів перетину кордону.
"Потрібен час, щоб побачити результати", – сказала Одобеску про зусилля румунського уряду щодо підтримки альтернативного транзиту зерна, здійснені за сприяння Європейської комісії.
Вона додала, що Румунія також координує свої дії з Україною, "щоб подивитися, як ми можемо зробити більше". Цього тижня очікують на подальші переговори між Бухарестом і Києвом щодо цієї теми.
Контекст:
17 липня РФ оголосила про вихід із "зернової угоди".
Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують до українських портів, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які йдуть до російських і окупованих українських портів). Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".