Польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажівок на двох пунктах пропуску з Україною, частково ще на одному – заступник міністра

Польські перевізники блокують три пункти пропуску на кордоні
Фото: EPA

Польські перевізники станом на 7 листопада повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною. Про це ввечері 7 листопада повідомив у Facebook заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач.

"Станом на зараз: "Ягодин – Дорогуськ" – блокується виїзд з України та виїзд із Польщі. Тобто пункт пропуску заблокований повністю... "Рава-Руська – Гребінне" – за останньою інформацією від наших прикордонників, перевізники заблокували й виїзд від нас. Тобто рух заблокований повністю також", – написав він.

На пункті "Краковець – Корчева", за даними чиновника, виїхати з України ще можливо, але заїхати в Україну – ні.

"На всіх пунктах пропускають гуманітарні вантажі та пасажирський транспорт. У напрямку України учасники акції пропускають по одній або кілька машин за годину", – додав Деркач.

Він уточнив, що 7 листопада до Польщі через Ягодин виїхало 33 вантажівки, через Краковець – 265, через Раву-Руську – 203.

Деркач запевнив, що українська сторона перебуває в постійній комунікації з командою міністерства інфраструктури Польщі для розв’язання ситуації.

"Польські колеги підтверджують, що повернення до дозволів – це одна з ключових вимог перевізників. Для нас вона неприйнятна в умовах війни – порушених логістичних ланцюгів і морської блокади. Окрім цього, це угода на рівні України та ЄС, тому скасувати її неможливо з боку Польщі. І ми будемо працювати над її продовженням... Інтереси наших перевізників та бізнесу для нашої команди першочергові", – наголосив заступник міністра.

Контекст:

30 жовтня на сторінці Міжнародної транспортної асоціації України (МТАУ) у Facebook повідомили, що польські перевізники з 3 листопада планують розпочати страйк на українському кордоні. Причина – "надмірна конкуренція" після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

За даними учасників МТАУ, поляки висунули низку вимог, серед яких – повернути отримання дозволів для перевізників з України, а також запровадити окрему електронну чергу для автомобілів, зареєстрованих у ЄС. Dziennik Wschodni також пише, що страйкувальники вимагають відновлення дозвільної системи для перетину українськими перевізниками кордону з Польщею.

Офіційно до 7 листопада Україна не отримала жодних вимог від польських перевізників, повідомляли в Мінінфраструктури.

31 жовтня посол України у Польщі Василь Зварич повідомив, що Україна надіслала Польщі ноту у зв'язку з імовірними обмеженнями руху вантажівок через кордон. За його словами, у ноті викладено "настійне прохання" не допустити акцій протесту на контрольно-пропускних пунктах.

6 листопада Державна прикордонна служба України поінформувала, що у зв'язку зі страйком польських перевізників на пунктах пропуску "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" на українсько-польському кордоні ускладнився рух в обидва боки – як на в'їзд до Польщі, так і на виїзд.

Глава Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм наголосив, що Україна "не має наміру навіть обговорювати" з Польщею повернення до дозвільної системи. Він нагадав, що Угоду про лібералізацію вантажних перевезень ("транспортний безвіз") ратифікували й узгодили всі члени ЄС і її було підписано між Україною та Європейським союзом, а не якоюсь окремою країною.