"Практично всю систему сховано під землю". Autostrada запустила в роботу магістральний водогін "Запоріжжя – Томаківка – Марганець"
Autostrada побудувала й запустила в роботу водогін протяжністю 77,9 км, який постачатиме воду з річки Дніпро в районі Запоріжжя у громади, котрі постраждали після підриву росіянами Каховської греблі. Забір води вирішили зробити саме в Запоріжжі через те, що через постійні ворожі обстріли доступ до русла Дніпра обмежений у багатьох районах, написав на своїй сторінці у Facebook Максим Шкіль – власник групи компаній Autostrada, яка була підрядником будівництва водогону.
"Autostrada запустила в роботу магістральний водогін "Запоріжжя – Томаківка – Марганець". Вода вже подається із Запоріжжя на насосно-фільтрувальну станцію в Марганець (перша гілка), де вона очищується й розходиться до споживачів – у Марганецьку, Мирівську, Широківську, Томаківську громаду. Друга гілка забезпечуватиме водою Нікополь, Покровське та Червоногригорівку (Дніпропетровщина)", – зазначив Шкіль.
Він додав, що будівництво водогону й підготовку його до запуску Autostrada завершила ще в лютому, решту часу витратили на очікування визначення балансоутримувача об’єкта й на забезпечення його постійною напругою.
"Сучасна система водогону повністю автоматизована й інформатизована, наразі вже повністю працює від джерела постійного електропостачання. Створено централізований операторський пункт керування всім водогоном – на елементній базі сучасного обладнання автоматизації та систем передачі даних. Це дозволяє мінімізувати залучення оперативного персоналу й підвищити надійність та ефективність роботи водогону", – написав бізнесмен.
За його словами, магістральний водогін Autostrada побудувала з нуля за сім місяців, і це рекордно короткий строк, адже зазвичай лише розроблення проєктів такого рівня забирає до півтора року.
"У нас цього часу не було, враховуючи гуманітарну катастрофу, у якій опинився регіон через підрив Каховської ГЕС. Одночасно тривало проєктування, отримання технічних умов, погоджень та дозволів і власне будівництво – проєктувальники, геодезисти, будівельники працювали злагоджено й паралельно – безпосередньо на об'єкті, у режимі 24/7! Це були надскладні задачі, але ми їх вирішили!" – підкреслив Шкіль.
На водогоні спорудили шість насосних станцій і дві лінії електропостачання – основну й резервну, вони мають трансформаторні підстанції й дизель-генератори як альтернативні джерела живлення.
"При будівництві водогону було використано склопластикові труби, виготовлені з армованого скловолокном поліефіру. Такі труби витримують тиск до 26 атмосфер, вони легкі й довговічні – більш стійкі до високих температур та хімічних реагентів. Щоб убезпечити водогін від обстрілів, практично всю систему магістральних трубопроводів і насосних станцій сховано під землю", – написав засновник компанії.
Він підкреслив, що після закінчення роботи дороги, якими рухалася будівельна техніка, відремонтували, а також здійснили благоустрій території й висадили там рослини.
"За умов відсутності своєчасного фінансування будівництво здійснювалося фактично за кредитні й обігові кошти компанії. Незважаючи на 100-відсоткову готовність водогону ще в лютому, борг держави перед Autostrada лише за цей об'єкт – 1,5 млрд грн. Сподіваюся, що це питання буде врегульоване найближчим часом. Дякую команді за відмінну роботу!" – резюмував бізнесмен.
Контекст:
Рік тому, у ніч на 6 червня 2023 року, війська країни-агресора РФ підірвали Каховську ГЕС. В "Укргідроенерго" заявили, що станцію неможливо відновити. Зруйновано дамбу Каховського водосховища, стався неконтрольований паводок, затопило тисячі будинків – переважно в Херсонській області й частково в Миколаївській.
Як зазначили в "Укргідроенерго", після підриву країною-агресором РФ Каховської ГЕС виник дефіцит води в Херсонській, Запорізькій і Дніпропетровській областях, які залежали від постачання з Каховського водосховища. Зокрема, Дніпропетровська область утратила 64% води для сільського господарства й промисловості.
6 червня в Кабміні повідомили, що виділили гроші на будівництво двох нових магістральних водогонів і на забезпечення питною водою чотирьох областей. "Важливе рішення – про виділення коштів із фонду відновлення у розмірі 1,5 млрд грн для будівництва двох нових магістральних водогонів. Це потрібно, аби забезпечити Кривий Ріг, Нікополь та Марганець питною водою", – сказав тоді прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Також, за його словами, Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областям Кабмін виділив майже 846 млн грн на забезпечення питною водою.