Щоб відкрити можливості для інвестицій, потрібна подальша валютна лібералізація – Центр економічного відновлення

Кирило Криволап: Усі зрозуміли, що війна може тривати роками і треба підвищувати стійкість української економіки вдовгу
Фото: gmk.center

Подальша валютна лібералізація відкриває міжнародним інвесторам можливості для вкладання коштів у різні сектори економіки України, заявив керівник організації, Кирило Криволап у коментарі "Главкому".

Він пояснив, що всі оборонні витрати у країні фінансують коштом податкових надходжень і зборів у бюджет.

"Для нормальної роботи економіки й забезпечення її конкурентоспроможності дуже важлива робота приватного сектору, який постійно інвестує гроші в розвиток", – підкреслив Криволап.

Він також зазначив, що зараз закордонні інвестори утримуються від вкладання грошей в Україну через наявні обмеження. У цьому контексті експерт позитивно оцінив звернення уряду до Національного банку, де Кабмін просить регулятора дозволити бізнесу купляти валюту для розрахунків за кредитами.

"Такі повідомлення дають надію, тому що вони дуже добре рахують. Якщо вони порахували, що зараз фінансова ситуація дає можливість комфортно почати процес валютної лібералізації, це дуже добрий сигнал для ринку, бо це відкриває можливості для інвестицій у різні сектори", – зауважив він.

Криволап наголосив, що це надзвичайно важливо для економіки, оскільки бізнес відіграє першочергову роль у забезпеченні її стійкості.

"Ці обмеження існували якийсь короткий час, коли були сподівання, що війна може тривати півтора-два роки. Зараз цих сподівань немає. Мені здається, усі зрозуміли, що війна може тривати роками і треба підвищувати стійкість української економіки вдовгу. А якщо підвищувати стійкість і конкурентну здатність української економіки вдовгу – це тільки про нові інвестиції", – підкреслив експерт.

Контекст:

Кабінет Міністрів звернувся до Національного банку України із проханням надати дозвіл на продаж валюти для низки українських компаній для розрахунків із західними кредиторами. Серед компаній, яким планують дозволити продавати валюту, – "Vodafone Україна", "Інтерпайп", Kernel і ДТЕК. Ці компанії мають кредити в західних банках або є емітентами єврооблігацій. Згідно з пояснювальною запискою до розпорядження уряду, такий крок призначений для відновлення довіри західних партнерів до України.

Національний банк із 1 грудня пом'якшив валютні обмеження для бізнесу і громадян, зокрема, скасував усі обмеження для банків і небанківських фінансових установ на обсяги ймовірного продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.

У грудні в Національному банку України також заявили, що можуть дозволити репатріацію "нових" дивідендів у межах пом'якшення валютних обмежень.