США підтримують розбудову українських АЕС, бо питання енергетичної безпеки для них має стратегічне значення – нардеп Кучеренко

Олексій Кучеренко: Без міжнародних кредитних грошей цей проєкт непідйомний абсолютно
Фото: ba.org.ua

Уряд Сполучених Штатів підтримує розвиток атомних електростанцій в Україні, оскільки енергетична безпека країни є для них стратегічним питанням. Таку думку висловив народний депутат від "Батьківщини", заступник голови енергетичного комітету Верховної Ради Олексій Кучеренко в коментарі виданню Telegraf.

"Я все-таки виходжу, що Штати – наші стратегічні союзники, і питання енергобезпеки України для них не просто вигідне чи невигідне по участі в проєкті, а це вирішення принципового питання", – підкреслив Кучеренко.

За його словами, детальний аналіз добудови енергоблоків №3 й №4 Хмельницької АЕС демонструє, що проєкт має значно більше переваг, ніж недоліків. Кучеренко також зазначив, що для реалізації проєкту добудови двох блоків Хмельницької АЕС критично важливо дістати міжнародне фінансування. США, на його думку, можуть надати допомогу в цьому.

"Без міжнародних кредитних грошей цей проєкт непідйомний абсолютно", – вважає депутат.

Контекст:

Щоб швидко врегулювати проблему з генерацією електроенергії, Україні варто нарощувати атомну енергетику, заявила спецпредставниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер під час візиту в Україну 29 липня. Спецпредставниця США зазначила, що атомна енергетика становить зараз 50% від усього обсягу генерації України.

Хмельницька АЕС розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. Її будівництво почали 1981 року, ідеться на сайті "Енергоатому". На електростанції працює два ядерні реактори, під'єднані 1987-го й 2004 року. Їхня сумарна потужність – 2000 МВт.

За проєктом на станції мало бути чотири блоки. "На зараз майданчик АЕС залишається найбільш перспективним для розширення об'єктом української атомної енергетики. Найперспективніша українська АЕС з погляду реалізації експортного потенціалу України на європейському енергоринку", – зазначили в "Енергоатомі".

Кабінет Міністрів України 2 квітня 2024 року схвалив розроблений Міністерством енергетики проєкт закону України "Про розміщення, проєктування й будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електричної станції". В уряді повідомили, що будівництво двох атомних енергоблоків збільшить виробництво електроенергії на 16 226 млн кВт-год/рік, а відпуск – на 15 415 млн кВт-год/рік.

Зараз проєкт закону – на розгляді в парламенті.