The New York Times повідомила, що під санкціями РФ почала виробляти більше ракет, ніж до повномасштабного вторгнення в Україну. У ГУР прокоментували

Виробництво ракет стало знову "набирати обертів" у РФ наприкінці 2022 року, пишуть ЗМІ
Фото: ЕРА

Країні-агресору Росії вдалося подолати пов'язані із санкціями труднощі з виробництвом ракет для війни з Україною. Про це з посиланням на джерела у США та Європі, зокрема в Україні, повідомляє 13 вересня The New York Times.

Видання зазначає, що РФ завдяки обходу санкцій досягла того, що виробництво ракет перевищило "довоєнний рівень".

Журналісти припускають, що розширення виробництва озброєння країною-агресором зробить Україну "особливо вразливою" найближчими місяцями, під час холодної зими.

Американські чиновники зазначають, що введені проти РФ санкції спочатку змусили її "різко уповільнити виробництво ракет та іншого озброєння", але до кінця 2022 року військово-промисловий комплекс країни-агресора "знову почав набирати обертів".

Західні офіційні особи вважають, що Росія незабаром вийде на виробництво 2 млн артилерійських снарядів на рік – це вдвічі більше, ніж спочатку розраховували західні спецслужби (водночас торік на фронті вона витратила приблизно 10 млн снарядів). Уже зараз, зазначило видання, Росія виготовляє більше боєприпасів, ніж США та Європа. За оцінками представника міноборони Естонії Кусті Салма, нинішнє виробництво боєприпасів у Росії в сім разів перевищує виробництво на Заході. Одна з причин – його дешевизна, пояснив він. За інформацією Салма, виробництво одного 155-мм артилерійського снаряду на Заході обходиться в $5000–6000, а в Росії зіставного 152-мм снаряду – у $600.

Росія стикається із браком компонентів через санкції, але, як сказав співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмитро Альперович, ті самі "чипи, необхідні для виготовлення кількох сотень крилатих ракет, помістяться в кілька рюкзаків". Водночас Росія гостро потребує ракетного палива та вибухових речовин – це товари, які не так легко переправити з інших країн, зазначили західні чиновники. Вони припускають, що це стримуватиме Москву, якщо вона спробує ще більше наростити виробництво боєприпасів.

Американські офіційні особи визнали, що санкції не можуть зупинити контрабанду деталей, необхідних для виробництва ракет. Для обходу санкцій Росія використовує треті країни: компоненти постачають до цих країн, а потім переспрямовують у Росію.

"Російська влада не розвела руками: "Ви нас упіймали, ми здаємося". Вони стали більш винахідливими у спробах ухилитися від санкцій. І ми дійсно активно працювали над різними способами перешкоджання", – сказав помічник міністра торгівлі з експортного контролю США Меттью Аксельрод.

В ефірі національного телемарафону представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов прокоментував інформацію про активізацію виробництва ракет країною-окупантом (відео опубліковано на YouTube-каналі ТСН).

"Темпи та обсяги виробництва ракетного озброєння не дають змоги агресору повернутися до запасів станом до повномасштабного вторгнення. Більшість із того, що вони виробляють, одразу пускають у бій, власне, по українській мирній інфраструктурі", – пояснив розвідник.

Контекст:

Країни ЄС, США та інші держави вперше ввели санкції проти Росії у відповідь на її агресію щодо України 2014 року. 2022-го, після повномасштабного вторгнення російських військ, обмеження суттєво розширили.

РФ знаходить можливості обходити санкції, зазначав президент України Володимир Зеленський. Про факти обходу санкцій Україна повідомляє партнерів. Зеленський наголошував, що якнайбільше глобальних гравців мають бути "абсолютно принциповими у дотриманні режиму санкцій проти Росії за терор".

Більшість іноземної електронної компонентної бази, яку Росія використовує для ракет, зроблено у США – 81%. Про це йдеться у документі санкційної групи Єрмака – Макфола, опублікованому в липні.

За даними ОП, у вироблених у квітні російських ракетах Х-101, якими РФ обстріляла Україну 15 серпня, приблизно 30 іноземних мікросхем.