"Це не крадіжка, юридичних проблем немає". Міністерка фінансів США відповіла на претензії Путіна щодо використання заморожених російських активів

Єллен: Лідери G7 чітко дали зрозуміти, що вони не розморозять ці активи, доки Росія не заплатить за шкоду, яку вона завдала Україні
Фото: EPA

У використанні доходів від заморожених на Заході російських активів, щоб надати Україні кредит у розмірі $50 млрд, немає правових перешкод, упевнена міністерка фінансів США Джанет Єллен. Про це вона сказала в програмі АВС News This Week 16 червня.

Міністерка нагадала, що після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну США та їхні партнери по глобальній коаліції вирішили заморозити суверенні активи Росії, які наразі під їхньою юрисдикцією.

"Вони становлять приблизно $280 млрд. Із них більшість, приблизно $200 млрд, зараз у бельгійській фінансовій установі, генерує доходи, які не належать Росії і накопичуються в цій установі. І ми погодилися, "Велика сімка" й наші партнери погодилися використати їх для надання Україні кредиту в розмірі $50 млрд, що виплатять із так званих непередбачених доходів, які накопичуються у цій фінансовій інституції", – сказала Єллен.

Журналісти попросили прокоментувати слова нелегітимного президента РФ Володимира Путіна, котрий, як писав "Інтерфакс", назвав заморожування російських активів на Заході крадіжкою, і запитали, чи немає у Єллен побоювань щодо ймовірних юридичних проблем чи російських заходів у відповідь.

"Це ніяк не можна вважати крадіжкою. Російські активи залишаються в цій установі. Їх конфісковано. Строк погашення інвестицій вийшов. Тож, російські фонди зберігаються у вигляді готівки, але приносять установі дохід, на який Росія не може претендувати. Тому тут немає жодних юридичних проблем", – підкреслила міністерка.

За її словами, країни G7 нададуть Україні кредит у розмірі $50 млрд, який згодом погасять із цих коштів.

"І лідери G7 уже чітко дали зрозуміти, що вони не розморозять цих активів, поки Росія не заплатить за шкоду, якої вона завдала Україні. Ми справді ведемо з Путіним боротьбу воль. Путін, я думаю, вважає, що наша коаліція розпадеться – і ми надалі не надаватимемо Україні ресурсів, потрібних їй для ведення цієї війни та підтримки функціонування їхньої економіки. І це спосіб продемонструвати, що в нас є можливості й бажання це зробити", – додала Єллен.

Контекст:

На Заході заморозили орієнтовно $300 млрд активів Центробанку РФ. Вважають, що приблизно $190 млрд із них – у Бельгії, де розташований депозитарій Euroclear. Немає точної інформації, скільки російських активів заморожено в кожній країні. За інформацією президентки Європейського центробанку Крістін Лагард, наприклад, у США – $6 млрд.

Країни G7 уже понад рік ведуть дебати, чи можна конфіскувати російські активи, не підриваючи довіри до міжнародної фінансової системи. Проти такого кроку деякі члени ЄС, які побоюються судових позовів із боку Росії. У ЄС хочуть передати Україні лише доходи від активів (Шмигаль оцінював їх у суму €5–8 млрд лише цього року). У Великобританії запропонували "позичити" Україні всі заморожені російські активи за умови, що, якщо Росія виплатить репарації Україні, заморожені кошти їй повернуть.

Президент України Володимир Зеленський закликав країни Заходу передати Україні всі заморожені активи країни-агресора. Він наголосив, що це історична можливість "змусити державу-терориста заплатити за свій терор".

На саміті G7 13 червня лідери "Великої сімки" домовилися надати Україні цього року фінансову підтримку в розмірі $50 млрд, скориставшись замороженими російськими активами. Як пояснила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, G7 надасть Україні кредити, а погашатимуть їх, використовуючи прибуток від заблокованих коштів РФ. Прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні уточнила, що позику Україні нададуть не європейські країни, а США, Канада, Великобританія і, можливо, Японія.