У лютому через морський коридор Україна експортувала рекордну кількість вантажів
Українським морським коридором у лютому експортували рекордний обсяг вантажів з початку повномасштабного вторгнення – 8 млн тонн, із них 5,2 млн тонн – аграрна продукція. Про це 1 березня заявив віцепрем'єр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
"Це рекордні показники експорту не лише українським коридором, а і за часів повномасштабного вторгнення", – наголосив міністр.
Він зазначив, що Україна поступово наближається до довоєнних показників експорту через порти Одеської області.
"Сьогодні понад 90% усього агроекспорту йде через порти Великої Одеси й дунайські порти. Україна залишається одним із ключових гарантів продовольчої безпеки. Особливо що стосується експорту зернових до країн Африки й Азії. З початку роботи українського коридору майже 28 млн тонн вантажів отримали 42 країни, з яких 19 млн тонн – це зернові й олійні", – повідомив Кубраков.
Зараз на підхід до портів Одеса, Чорноморськ і Південний очікує 113 суден, які мають експортувати майже 3 млн тонн вантажів.
Контекст:
Після виходу країни-агресора РФ із "зернової угоди" (діяла з 1 серпня 2022 року) Україна 10 серпня 2023 року оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти і з них. Першим судном, яке скористалося тимчасовим коридором, стало Resilient Africa. Воно вийшло з порту Чорноморськ 19 вересня із 3 тис. тонн пшениці на борту.
Українським військовим удалося розблокувати морське судноплавство в бік портів України.
За даними Кабміну, за пів року морським коридором перевезли приблизно 20 млн тонн вантажів до 32 країн світу, із них 70% – агропродукція. У січні 2024-го Україна вийшла на довоєнні обсяги експорту морем, а за загальним обсягом експорту вже наближається до показників, які були до повномасштабного вторгнення.