У МВФ розповіли про ризики для економіки України, серед них є "питання, яке всіх непокоїть"
Основною загрозою для економіки України є повномасштабне вторгнення Росії. Про це глава місії МВФ в Україні Гевін Грей повідомив NV в інтерв'ю, опублікованому 9 жовтня.
"Найвагоміший ризик є, звісно, похідним від війни. Коли ми почали створювати програми [розширеного фінансування] EFF, ми знали, що робимо це на тлі суттєвої невизначеності. Враховуючи це, ми розробили програму з урахуванням основного сценарію, який передбачав завершення війни до середині 2024 року", – сказав він.
За словами глави місії, у МВФ передбачили і "негативніший сценарій із більш тривалою в часі війною і, відповідно, більшими обсягами зовнішнього фінансування".
"Коли ми говорили про розроблення програми та консультувалися з нашими міжнародними партнерами, ми звернули їхню увагу на те, що у разі реалізації негативного сценарію виникне потреба в суттєвішому обсязі зовнішнього фінансування. Розглядаючи з керівництвом країни негативний сценарій, ми наголосили, що у такому разі їм доведеться вдаватися до додаткових політичних заходів", – пояснив Грей.
Він уточнив, що йдеться про "додаткові фіскальні заходи".
"Хотів би згадати ще одне питання, яке всіх непокоїть: експортні перспективи України після зупинення Чорноморської зернової ініціативи. Це ризик, який ми прораховували, і шкода, що він матеріалізувався. Тому зараз керівництву важливо зробити кроки, щоб мінімізувати його та знайти інші альтернативні шляхи подолання цієї проблеми", – наголосив Грей.
Контекст:
Виконавча рада МВФ затвердила нову програму фінансування України на $15,6 млрд 31 березня. Вона є частиною великого пакету підтримки України міжнародними партнерами загальною вартістю $115 млрд. Перший транш за цією програмою ($2,7 млрд) МВФ переказав Україні 3 квітня.
Чотирирічна програма має два етапи. Перший, розрахований на 2023–2024 роки, спрямований на виконання бюджетних показників та посилення мобілізації доходів. Для цього буде потрібна підтримка валютних резервів та сприяння довгостроковій фінансовій стійкості. Також влада України зобов'язується продовжувати реформи і боротьбу з корупцією. Другий етап буде спрямований на закріплення макроекономічної стабільності, підтримку повоєнної реконструкції та прискорення вступу України в Європейський союз.
29 червня МВФ схвалив негайне виділення Україні другого траншу в розмірі $890 млн за програмою розширеного фінансування EFF.
У червні Грей заявляв, що Фонд очікує від Києва законодавчих змін, спрямованих на боротьбу з корупцією.
Наприкінці вересня стало відомо, що МВФ розпочав технічні переговори з урядом України.