"Укрвідтранс" про підвищення тарифів на вантажоперевезення "Укрзалізниці": Процедуру ухвалення наказу було порушено
"Процедуру ухвалення наказу було порушено. Адже такий документ потребує узгодження з низкою міністерств, але наразі відсутня будь-яка інформація про те, що наказ був кимось затверджений", – заявила Петриченко.
Вона наголосила, що рішення про підвищення тарифів на 70% не допоможе "Укрзалізниці" впоратися зі збитками, оскільки обсяги перевезень будуть падати. Керівниця асоціації переконана, що тарифи потрібно, навпаки, знижувати, а також не підвищувати ще щонайменше рік після перемоги.
"Підвищення тарифів абсолютно недоречне. Окремі підприємства ще до подорожчання логістичних послуг почали скорочувати штат працівників, щоб якось зберегти роботу підприємств. У таких умовах навіть підвищення на 5–10% призвело б до того, що бізнес буде вимушений остаточно зупинити діяльність, – сказала вона. – У пояснювальній записці "Укрзалізниця" пише, що її доходи не покривають витрати. Але бізнес також не отримує зараз прибутків, адже найголовніше зараз – утримати працюючу економіку. Бізнес не потягне таке підвищення – говорити про будь-яке підвищення тарифів не можна було ні під час війни, ні навіть через рік після перемоги", – наголосила Петриченко.
Контекст:
Міністерство інфраструктури України підтримало пропозицію залізничників здійснити індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на усі групи вантажів. Про це 28 червня повідомив глава відомства Олександр Кубраков. Згідно з наказом Міністерства інфраструктури №441, змінено коефіцієнти та підвищено тарифи на перевезення вантажів та пов'язані із цим послуги. Наказ "Про внесення змін до коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України, та пов'язані з ними послуги" міністр підписав 22 червня, документ зареєстрували у Мін'юсті 24 червня.
В Українській зерновій асоціації закликали не підвищувати тариф, щоб не втратити експортні галузі, для яких зростання витрат матиме катастрофічні наслідки.
Український бізнес переорієнтує експорт на залізничні перевезення через блокаду Росією портів у Чорному морі. Україна шукає можливості вивезти призначену для експорту продукцію за кордон за умов блокування Росією портів. Світова спільнота також шукає шляхи для відновлення цього експорту.
Загалом обсяги експорту у другому кварталі 2022 року становили $8,782 млрд, це на 45,8% менше, ніж за такий самий період минулого року, у фізичних обсягах скорочення квартального експорту сягнуло 55,6%.
З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів, зокрема, металургійні компанії.