"Укрзалізниці" потрібно допустити до вантажних перевезень приватні локомотиви – заява EBA
Укотре підвищувати тарифи на вантажні залізничні перевезення не можна, оскільки зараз ціну формують непрозоро і запропонований розмір підвищення недостатньо обґрунтований, заявили представники Європейської бізнес-асоціації у листі до міністра інфраструктури Олександра Кубракова, пише "Обозреватель".
Автори підкреслюють, що "Укрзалізниця" ухвалила рішення про підвищення тарифу вдвічі протягом короткого строку: у середині серпня і 9 вересня – і жодних ринкових передумов до цього не було.
"Фактично підвищення має вибірковий характер, оскільки стосується тільки вантажів першого класу, тарифи на перевезення яких наразі не є найнижчими. У пояснювальній записці зазначено, що підвищення має намір "усунути диспропорцію між рівнями тарифних класів", але не зазначено, чому усунення диспропорції має відбуватися шляхом підвищення тарифів", – ідеться у заяві.
Водночас перевізник жодного разу під час підвищення не надавав аналізу, як використовували гроші від попереднього подорожчання, отже, залишається незрозумілим, чи ефективне таке підвищення для компанії, підкреслили у ЕВА. "Укрзалізниця" не вивчає, як зростання її тарифів впливає на суміжні галузі, додали в асоціації.
"Додаткове підвищення може суттєво погіршити становище підприємств вугільної та енергетичної галузей. Уже реалізоване підвищення призвело до зростання вартості перевезень вугільної галузі на суму близько 2 млрд грн на рік. У разі, якщо чергове підвищення буде погоджене, вартість перевезень зросте ще більше, а це обумовлює ризики для операційної діяльності підприємств, адже в умовах складної підготовки та проходження опалювального сезону у них відсутні додаткові ресурси на покриття такого підвищення", – зазначили в асоціації.
У листі підкреслили, що "Укрзалізниця" не розв'язує питання про допущення приватних локомотивів до перевезень залізничними коліями загального користування в межах реалізації експериментального проєкту, також не пропонує, як усунути диспропорцію між тарифами на перевезення з локомотивами "Укрзалізниці" і приватними.
"Система тарифів "Укрзалізниці" потребує комплексного перегляду та системного реформування. Для цього необхідно ухвалити проєкт закону "Про залізничний транспорт", а також створити Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту (НКРТ), яка регулюватиме тарифи. Точкова ж уніфікація може призвести до збільшення диспропорцій і крос-субсидіювання", – вважають в ЕВА.
Автори додали, що доходи "Укрзалізниці" зростають без підвищення тарифів і це, зокрема, пов'язано з ростом вартості використання вагонів.
"Погіршення операційної діяльності "Укрзалізниці" через сповільнення обігу вагонів для бізнесу призвело до виникнення штучного дефіциту напіввагонів, зерновозів, цистерн та цементовозів та, як наслідок, до стрімкого підвищення цін на використання вагонів для бізнесу. Зокрема, ціни на напіввагони зросли втричі. Проте у супровідних документах немає ні слова про те, що бізнес витрачає додаткові кошти через різке подорожчання вагонів", – зазначила у листі Європейська бізнес-асоціація.
В організації закликали Міністерство інфраструктури відмовитися від необґрунтованого підвищення тарифів, крім того – доопрацювати і ухвалити законопроєкт про залізничний транспорт, створити незалежного тарифного регулятора, допомогти допущенню приватних локомотивів на колії загального користування, опублікувати операційну рентабельність "Укрзалізниці" у розрізі видів вантажів, а також залучити експертів комітету ЕВА для формування інвестиційної програми "Укрзалізниці" на 2022 рік, перераховує "Обозреватель".
Контекст:
У проєкті наказу, опублікованому 9 вересня на сайті Міністерства інфраструктури, йшлося про підвищення тарифів "Укрзалізниці" на перевезення вантажів першого класу на 9% з 1 січня 2022 року. Таке рішення в МІУ пояснюють "скороченням диспропорції між рівнями тарифних класів вантажів та вдосконаленням тарифної політики на залізничному транспорті".
У міністерстві підрахували, що це дасть "Укрзалізниці" додаткові доходи у розмірі 2,3 млрд грн і дасть змогу збільшити фінансову можливість для забезпечення ремонту основних засобів та інфраструктури, спрямувати кошти на освоєння капітальних інвестицій для гарантування безпеки руху поїздів.
"Главком" пише, що, з огляду на попередній наказ, ухвалений 17 серпня, тарифи на вантажні перевезення першого класу зростуть загалом на 40%, а за п'ять років тарифи збільшилися більш ніж удвічі.
"Укрзалізниця" – публічне акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі.
За підсумками 2020 року "Укрзалізниця" зазнала чистих збитків у розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов'язання компанії 2020 року зросли більше ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн, повідомляла пресслужба компанії. За підсумками першого півріччя 2021 року компанія отримала 1,4 млрд грн збитків. "Збиткова діяльність "Укрзалізниці" викликана зменшенням обсягів перевезень і перевищенням темпів зростання собівартості над темпами зростання чистого доходу", – констатували представники компанії.
Верховна Рада на засіданні 27 січня 2021 року створила тимчасову слідчу комісію щодо перевірки й оцінювання стану акціонерного товариства "Укрзалізниця". До складу ТСК увійшло 13 народних депутатів. ТСК 9 вересня визнала, що "Укрзалізниця" перебуває у критичному стані через корупцію і непрофесіоналізм керівництва.
Постійного керівника в "Укрзалізниці" немає з 17 березня 2021 року, коли Кабмін звільнив з посади голови правління компанії Володимира Жмака.
У травні президент України Володимир Зеленський назвав компанію банкрутом і підкреслив, що влада робить все можливе, щоб змінити керівництво "Укрзалізниці", але цього мало. Він також заявив, що "Укрзалізниці" необхідно розвивати партнерство з реальними приватними інвесторами.
Рада національної безпеки і оборони України розглянула ситуацію в "Укрзалізниці" 30 липня і доручила Кабміну "вжити кардинальних, зокрема і кадрових рішень з цього питання". РНБО також доручила Кабміну покласти на Кубракова обов'язки голови правління "Укрзалізниці".
Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України Володимир Гусак розповів, що вузьким місцем, яке заважає "Укрзалізниці" демонструвати кращі операційні результати, зараз є локомотиви. "На нашу думку, дефіциту вантажних вагонів, напіввагонів і зерновозів в Україні немає. І коли, скажімо, на початку цього року оборот вагонів складав шість діб, то всього вистачало – і піввагонів, і зерновозів, і іншого рухомого складу. Але зараз оборот вагонів збільшився до восьми діб. І почав з'являтися дефіцит", – зазначив експерт.