Заборона на експорт брухту не порушує міжнародних зобов'язань України – ЗМІ

98% українського брухту вивозять до Туреччини й невизнаного Придністров'я, пише "Главком"
Фото: depositphotos.com
Мораторій на експорт брухту, який Міністерство економіки пропонує ввести до 2023 року, не суперечить Угоді про асоціацію України з ЄС та іншим зобов'язанням України в межах членства у Світовій організації торгівлі, оскільки це рішення необхідне Україні, щоб урятувати від кризи власну металургійну галузь. Про це йдеться в матеріалі "Кому дістається український металобрухт. Влада нарешті отямилась?" на сайті "Главком".

Журналісти зазначають, що сьогодні практично весь брухт із країни вивезли до країн, які конкурують з Україною у виробництві сталі, – передусім до Туреччини і невизнаного Придністров'я, куди постачають 98% української сировини.

"Експортери лому, звичайно, радіють високим світовим цінам та шаленим надприбуткам в умовах незначних поточних витрат. Але для бюджетів усіх рівнів із точки зору надходжень набагато вигіднішим є експорт металургійної продукції, ніж брухту. Адже різниця на одній тонні – чи не в 10 разів. Тому єдиним правильним кроком, який потрібно було зробити вже давно, є тимчасовий мораторій на експорт металобрухту", – пише видання.

Автори статті наголошують, що наказ Мінекономіки ніяк не суперечить Угоді про асоціацію України з ЄС та іншим зобов'язанням України – дія цього положення не поширюється на експорт брухту та відходів чорних металів до країн, із якими Україна має відповідні взаємні міжнародні зобов'язання. У цьому разі заборону не застосовуватимуть щодо експорту до країн ЄС, Великобританії та Північної Ірландії, СНД (крім Росії), Ізраїлю, Канади, Чорногорії і держав, які є членами Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ). До цієї організації входять Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія і Швейцарія.

Така концепція, на думку видання, є цілком логічною, оскільки всі ці країни не є агресивними покупцями українського брухту і не створюватимуть проблем Україні в найближчій перспективі. За правилами ж СОТ, Україна має право тимчасово заборонити чи обмежити експорт для запобігання або ослаблення критичного дефіциту товарів, які мають велике значення для країни.

"Це саме український випадок, оскільки має місце критичний дефіцит металобрухту – найважливішої стратегічної та енергозберігаючої сировини для металургійного виробництва: провідна галузь забезпечує 12% ВВП країни та понад 700 тис. робочих місць з урахуванням суміжних галузей. Тому уряду потрібно ухвалити документ. Або ж Україна й далі на шкоду собі забезпечуватиме сировиною конкурентів із Туреччини і так званого Придністров'я", – підкреслює "Главком".

Контекст:

"Мінпром" повідомляв із посиланням на дані Держмитниці, що експорт українського брухту зростає із середини весни.

Видання "БізнесЦензор" 27 вересня опублікувало лист асоціації металургів "Укрметалургпром", у якому представники галузі просять Кабінет Міністрів і президента України заборонити експорт брухту до 31 грудня 2023 року.

У червні 2021 року об'єднання підприємств "Укрметалургпром" і профільна асоціація "Укртрубопром" уже зверталися до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням ввести тимчасову заборону на експорт брухту з України до 31 грудня 2023 року. Металургійний комбінат "АрселорМіттал Кривий Ріг" підтримав цю ініціативу.