Зеленський: Новий санкційний пакет Євросоюзу проти Росії має бути потужнішим за попередні
26 жовтня у зверненні до учасників засідання Європейської ради на рівні лідерів держав Євросоюзу президент України Володимир Зеленський подякував за міжнародні санкції проти Росії, яка напала на Україну. Стенограму опублікував сайт голови держави.
"Я дякую за санкційний тиск на Росію. Кожен з ухвалених пакетів санкцій справді потрібний. Ключове зараз – щоб усі санкції працювали на повну та щоб Росія не могла їх обходити. Ми бачимо, що це стало одним із топових завдань для Кремля – маніпулювати санкціями, знівелювати їх. Тож варто посилити нашу спільну роботу", – сказав він.
Президент України зазначив, що санкції потрібно вводити "проти всіх посередників, які допомагають Росії обходити санкції, зокрема в Європі та в інших регіонах світу".
"Обговорюється новий, 12-й пакет санкцій ЄС. Маємо врахувати досвід усіх попередніх пакетів. І потужність нового санкційного кроку ЄС має бути більшою, ніж попередніх. Варто приділити увагу й застосованій ціновій стелі для російської нафти – очевидно, що вона працює зовсім не так ефективно, як на це розраховували при її впровадженні", – вважає Зеленський.
На думку президента України, необхідно знизити цінову стелю на російську нафту та посилити механізм контролю за цим.
"І я хочу подякувати Бельгії та іншим державам і лідерам, які працюють, щоб Росія відчула ціну своїх жорстоких ударів. Усі активи держави-терориста та пов’язаних із нею осіб в усіх доступних юрисдикціях мають бути заморожені й спрямовані на компенсацію шкоди від російського терору. Це справедливо, щоб кошти, накопичені російським режимом фактично заради війни, працювали заради миру. І це утвердження сили права – використовувати такі кошти в інтересах жертв порушення Росією міжнародного права", – заявив він.
Зеленський наголосив, що у таких протистояннях, як розв'язане Росією, "перемагає той, хто забезпечує довгу стратегію".
"Росія має бачити, що її амбіції загарбника витримають менше, ніж наша здатність захищати нашу свободу. І тому кожна затверджена програма саме такої довготермінової підтримки України – це чіткий сигнал Росії, що її агресія марна і що хоч би скільки ресурсів [президент країни-агресора Володимир] Путін спалив у війні, він усе одно не переможе. Російська еліта повинна це бачити й відчувати, щоб російському диктатору було складніше утримувати свої позиції. Тому варто розширювати цей наш із вами досвід програм довготермінової підтримки", – зазначив він.
Контекст:
ЄС уперше ввів санкції проти Росії у відповідь на її агресію щодо України 2014 року. 2022 року, після широкомасштабного вторгнення російських військ, обмеження суттєво розширили. 23 червня 2023 року ЄС ухвалив останній станом на зараз, 11-й пакет санкцій проти РФ.
18 вересня агентство Bloomberg повідомляло, що ЄС може подати нові пропозиції щодо санкцій проти країни-агресора Росії вже у жовтні.
РФ знаходить можливості обходити санкції, зазначав раніше Зеленський. Про факти обходу санкцій Україна повідомляє партнерів. Зеленський наголошував, що якнайбільше глобальних гравців мають бути "абсолютно принциповими у дотриманні режиму санкцій проти Росії за терор".
11 жовтня на спільному брифінгу із прем'єр-міністром Бельгії Александером де Кроо Зеленський закликав не робити великі паузи між санкційними пакетами.