Зеленський: Скоро запрацює "зерновий коридор" з України через Молдову та Румунію
Президент України Володимир Зеленський 10 жовтня анонсував початок роботи нового "зернового коридору" з України до Європи на пресконференції в Бухаресті після переговорів із президентом Румунії Клаусом Йоганнісом. Її транслювали на сторінці президента України у Facebook.
"Обговорили із паном президентом [Румунії] наші можливі спільні дії для захисту не просто портів, а всього регіону України, Молдови, Румунії, наших людей. Окремо я хочу відзначити один зі стратегічних напрямів нашої співпраці. У трикутнику Україна – Румунія – Молдова ми здатні створити дуже потужну основу для розвитку не лише наших країн та народів, але й усієї Європи", – сказав Зеленський.
За його словами, насамперед ідеться про економічний розвиток. Зеленський зазначив, що у згаданому трикутнику вже вдалося досягти гарного розвитку логістики.
"І вже скоро запрацює "зерновий коридор" з України через Молдову, Румунію. І це взірець того, як багато ми можемо зробити разом. Що матиме значне не лише для нас, а й для Європи та світу в цілому значення", – сказав президент.
Контекст:
Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії і Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі та інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в ЄК, Україна погодилася ввести будь-які законні заходи (включно з, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно.
Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Словаччина та Угорщина односторонньо продовжили заборону на імпорт українського зерна.
18 вересня Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини та Угорщини.
Заступник міністра економіки України Тарас Качка повідомив 5 жовтня, що Київ "поставив на паузу" свої позови проти Польщі, Угорщини та Словаччини у Світовій організації торгівлі через заборону ними імпорту українського зерна, намагаючись знайти компромісне рішення.