Чорні скриньки збитого Іраном літака МАУ може бути розшифровано у Франції – Пристайко

За словами Пристайка, українська делегація має стежити за розшифруванням чорних скриньок, щоб "інформація була, по-перше, повна, а, по-друге, без зовнішнього втручання"
Фото: ЕРА

Участь українських фахівців у розшифруванні чорних скриньок збитого в Ірані рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" є обов'язковою, наголосив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.

Чорні скриньки збитого в Ірані рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" може бути розшифровано у Франції за участю українських фахівців.

Про це міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив у Мюнхені 15 лютого після зустрічі глав МЗС Канади, Великобританії, Швеції, Афганістану та України, громадяни яких загинули в авіакатастрофі, пише "Інтерфакс-Україна".

"На сьогодні, ми думаємо, що найкращі шанси будуть відкрити її (чорну скриньку. – "ГОРДОН") у Парижі, але обов'язкова присутність української делегації, яка має техніків, котрі спостерігатимуть за тим, щоб інформація була, по-перше, повна, а по-друге, така, як вона є, без зовнішнього втручання", – сказав Пристайко.

Глава МЗС України зазначив, що за результатами зустрічі глав зовнішньополітичних відомств п'яти країн міністру закордонних справ Ірану Джаваду Заріфу надішлють лист, у якому буде повторено вимоги, озвучені на переговорах.

"Ми послухали його (Заріфа. – "ГОРДОН") пояснення, коли ми можемо дістатися до чорних скриньок, коли ми отримаємо доступ до цієї інформації, де це станеться", – додав Пристайко.

Заріф говорив у лютому, що чорні скриньки зараз "просто лежать", і до них "ніхто не доторкнеться без присутності всіх зацікавлених сторін".

Пасажирський літак Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України", що прямував рейсом PS752 Тегеран – Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України.

Спочатку влада Ірану наполягала на технічній несправності або нещасному випадку як головних причинах аварії, однак 11 січня Генштаб збройних сил Ірану визнав, що літак МАУ збили іранські військові. У відомстві стверджували, що катастрофа сталася невдовзі після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції і "за формою і висотою польоту був схожий на ворожий об'єкт".

20 січня в офіційному звіті Іран визнав, що дві ракети "Тор-М1" класу "земля – повітря" було випущено по повітряному судну за три хвилини після вильоту з аеропорту "Імам Хомейні".

В Ірані спочатку припускали, що чорні скриньки збитого літака передадуть для розшифрування до Франції. 18 січня голова іранської комісії з розслідування авіаційних подій Організації цивільної авіації країни Хасан Резаїфар заявив, що Іран передасть в Україну чорні скриньки з літака МАУ. 19 січня Резаїфар спростував своє ж твердження, повідомивши, що фахівці спробують розшифрувати чорні скриньки в Ірані.

Іран звернувся по допомогу до Національного бюро безпеки на транспорті США і французького Бюро розслідування та аналізу безпеки цивільної авіації, проте ці відомства відмовилися надіслати в Тегеран обладнання для декодування.

23 січня секретар РНБО України Олексій Данілов зустрівся з іранським уповноваженим з розслідування катастрофи і заявив, що Україна готова забезпечити дослідження самописців.

Телеканал "1+1" 2 лютого опублікував розшифрування переговорів диспетчерської вежі аеропорту Тегерана і пілота іранської авіакомпанії Iran Aseman Airlines. Як випливає з розшифрування, рейс EP3768 Шираз – Тегеран виконував приземлення приблизно о 6.20 8 січня, майже одночасно зі зльотом українського борту. Пілот іранського літака повідомив диспетчеру, що бачив слід від польоту ракети, а потім вибух у повітрі.

3 лютого Резаїфар заявив, що через витік даних в українські ЗМІ Іран більше не стане ділитися з Україною інформацією про процес розслідування. 4 лютого Україна, Канада, Афганістан, Великобританія і Швеція вимагали від Ірану передати чорні скриньки збитого Boeing.