Луценко про доступ до телефону Седлецької: Баланс між потребами слідства та захистом прав журналіста знайдено
Генпрокуратурі України потрібна тільки інформація, коли головний редактор програми "Схеми" Наталія Седлецька і ще один журналіст перебували на території НАБУ, повідомив генеральний прокурор України Юрій Луценко.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що прокуратура витребувала доступ до телефонних контактів двох журналістів, зокрема головного редактора програми "Схеми" Наталії Седлецької, для отримання мінімуму інформації, необхідної для розслідування справи про розголошення даних слідства. Про це глава ГПУ повідомив 15 вересня в Києві на "Ялтинській європейській стратегії" (YES), передає кореспондент "ГОРДОН".
"Свідками ймовірного злочину були виключно журналісти, зібрані в НАБУ для off the record бесіди. Ми встановили двох із них. Вони, звичайно, відмовилися давати свідчення. І я це повністю приймаю", – заявив він.
Генпрокурор підкреслив, що журналісти не мають видавати джерел своєї інформації, і він не вимагає цього від них.
"Ми захищаємо права журналістів... Але я маю й інший обов'язок – розслідувати цю справу і встановити, хто проти закону розголосив дані, які ганьблять честь і гідність іншого українського громадянина. У цій ситуації мені потрібно тільки одне – коли ця подія відбулася. Нічого іншого, лише дата, коли. І ми запитали у мобільного оператора лише одну річ – коли двоє журналістів знаходилися на території НАБУ, яка обслуговується однією мобільною сотою. Більше нічого", – запевнив він.
За словами Луценка, прокуратурі не потрібні дані про розмови або зміст смс журналістів.
"Нам потрібна дата ймовірного злочину. Баланс між потребами слідства та захистом прав журналіста, з моєї точки зору, знайдений. Це мінімальне втручання в зону приватності людей і журналістів. Це той баланс, який нам потрібен", – підкреслив він.
Генпрокурор додав, що інших способів розслідувати справу не існує, інакше він не давав би дозволи на доступ до інформації з телефонів журналістів.
3 вересня агентство "Українські новини" повідомило, що Печерський райсуд Києва надав ГПУ доступ до телефонних контактів Седлецької за період з 19 липня 2016 року по 16 листопада 2017 року включно.
4 вересня "Радіо Свобода" назвало отримання доступу до телефонів журналістки грубим порушенням міжнародних стандартів. Організація "Transparency International Україна" заявила, що рішення суду є заангажованим і невмотивованим. Також стурбовані ситуацією в Євросоюзі і США.
Седлецька заявляла, що розцінює рішення суду як втручання в її особисте життя і спробу чинити на неї тиск через професійну діяльність. Вона вважає, що ГПУ хоче дістати доступ до її джерел інформації, але, за її словами, вона спілкувалася з ними через зашифровані канали, до яких прокуратура не зможе дістати доступу.
5 вересня генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що необхідність доступу до телефону Седлецької викликана її відмовою надавати інформацію у справі про можливе розголошення державної таємниці й даних досудового слідства директором НАБУ Артемом Ситником.
У ГПУ заявили, що телефонні розмови Седлецької слухати не будуть, слідство цікавлять дата, час та геолокація контактів.
За даними слідства, розмова Артема Ситника з низкою українських журналістів не під запис відбулася в Києві у травні 2017 року. Директор НАБУ заявляв, що не розголошував ні державної таємниці, ні таємниці слідства.
Седлецька оскаржила рішення суду про доступ до даних її телефону.