Політолог Золотарьов: Дві київські клініки за підтримки Київради і Степанова знайшли спосіб обійти медреформу
Центр мікрохірургії ока й Київський міський центр репродуктивної та перинатальної медицини планують передати під управління Міністерства охорони здоров'я, а не створювати некомерційні комунальні підприємства, як це передбачено реформою охорони здоров'я, повідомив очільник Центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.
Керівник Центру розвитку місцевого самоврядування і місцевих ініціатив "Третій сектор" Андрій Золотарьов заявив у Facebook про підготовку "спецоперації" щодо передання Київської міської клінічної офтальмологічної лікарні "Центр мікрохірургії ока" й Київського міського центру репродуктивної та перинатальної медицини під управління Міністерства охорони здоров'я.
"Найближчими днями Київ може втратити два великі спеціалізовані медичні центри. Керівництво установ, заручившись підтримкою окремих депутатів Київради та міністра охорони здоров'я Степанова, знайшло спосіб обійти медреформу і зберегти цілковитий контроль над своїми центрами. Така собі прихована приватизація, але під егідою порятунку унікальних клінік", – написав він.
До 1 квітня ці клініки, як і всі медустанови України, мали змінити свій статус на некомерційні комунальні підприємства, після чого укласти контракти з Національною службою здоров'я (НСЗУ) про фінансування за принципом "гроші ходять за пацієнтом". Цей порядок дій передбачено медреформою і дає змогу забезпечити максимальну прозорість фінансування медустанов. Однак клініки статусу не змінили і контрактів із НСЗУ не підписали, через що медперсоналу із квітня не платять зарплати.
За даними Золотарьова, у ситуацію змушений був втрутитися Кабінет Міністрів, який розпорядився забезпечити фінансування без контрактів, але за умови закінчити всі бюрократичні процедури до кінця року.
Однак, як стверджує експерт, перехід на цілковиту прозорість, за якої пацієнтам не доведеться "дякувати" лікарям, не входить у плани головної лікарки Центру мікрохірургії ока Любові Денисюк і директора Центру репродуктивної медицини В'ячеслава Камінського. Вони нібито вже домовилися з деякими депутатами Київради та міністром охорони здоров'я Максимом Степановим про передання їхніх клінік під управління МОЗ. Проєкт відповідної постанови Київради вже розроблено.
"По суті, це означатиме, що клініки стануть приватними вотчинами своїх головлікарів, які отримають фінансування з держбюджету і можливість практично безконтрольно вести бізнес, а Київ, який протягом останніх років влив у клініки мільйони гривень на модернізацію та придбання обладнання, залишиться ні з чим", – пише Золотарьов.