Відновлення та активізація роботи нормандського формату є ключовим пріоритетом для Зеленського – Данилюк
Для команди новообраного президента України Володимира Зеленського не так важливо, як скоро відбудеться зустріч лідерів "Нормандської четвірки", як "наповнення її змістом", сказав радник Зеленського Олександр Данилюк.
Відновлення переговорів у нормандському форматі є пріоритетом для команди новообраного президента України Володимира Зеленського у зовнішній політиці. Про це 3 травня під час брифінгу в Брюсселі, який транслював телеканал "112 Україна", заявив член команди Зеленського, екс-міністр фінансів Олександр Данилюк.
"Ключовим пріоритетом для нас буде відновлення, активізація роботи нормандського формату. Для нас тут важливо не якомога скоріше провести зустріч, а наповнити її змістом. Це важливий крок. Виборці очікують, щоб ми потроху знаходили вирішення проблеми війни на сході України", – сказав він.
Ще одним із перших кроків Зеленського є підготовка та успішне проведення саміту Україна – ЄС, додав Данилюк.
"У липні буде конференція в Торонто, де буде обговорюватися, як країни-партнери можуть допомогти нам у просуванні реформ. Але це буде в липні, я думаю, що червень буде дуже насиченим. Конференція в Торонто також дуже важлива, у якій, скоріше за все, прийме участь Зеленський", – додав Данилюк.
12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції і Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд та Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію з виконання Мінських угод і Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів у місцеві органи влади тощо. Поки Мінських угод не виконано.
Комплекс заходів підписали екс-президент України, тодішній представник України в мінській групі Леонід Кучма, тодішній посол Росії в Україні Михайло Зурабов, представник ОБСЄ Гайді Тальявіні, а також тогочасні ватажки бойовиків "ДНР" і "ЛНР" Олександр Захарченко та Ігор Плотницький. Повна назва другого документа – Декларація президента Російської Федерації, президента України, президента Французької Республіки і канцлера Федеративної Республіки Німеччина на підтримку Комплексу заходів із виконання Мінських угод. Хоча в назві згадано лідерів чотирьох держав, вони не ставили під документом своїх підписів.
У нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії – тривають переговори про врегулювання конфлікту.
Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні. Тоді сторони домовилися затвердити основу дорожньої карти з реалізації Мінських угод.
16 квітня 2019 року Порошенко заявив, що у травні – на початку червня відбудеться зустріч "Нормандської четвірки", на якій буде підписано угоду про виведення російських військ із Донбасу.
Спікер президента РФ Дмитро Пєсков повідомив, що у графіку Путіна поки що немає зустрічі в такому форматі.
Прес-секретар Меркель Штеффен Зайберт не зміг назвати строки проведення такої зустрічі.
26 квітня міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що найближчим часом зустрічі лідерів "Нормандської четвірки" не планують.
21 квітня в Україні відбувся другий тур виборів президента. Явка виборців становила 61,37%. Згідно з остаточними підсумками Центральної виборчої комісії, які було опубліковано в урядовій газеті "Голос України", новим президентом України став шоумен Володимир Зеленський, який набрав 73,22% голосів, – за нього проголосувало 13,5 млн людей. Порошенко здобув 24,45% голосів виборців (за нього проголосувало 4,5 млн осіб).
Інавгурація нового президента має відбутися протягом 30 днів після офіційного оприлюднення результатів виборів – не пізніше ніж 3 червня. Дату має призначити Верховна Рада.