Тимошенко: Істерія, яку зараз улаштували навколо контрактів на газ, – чиста пропаганда проти нашої команди
Після розслідування Єврокомісії у 2011 році принцип "бери або плати" поступово скасовували всі європейські споживачі російського газу, і в тому, що його скасувала Україна, "немає нічого екстраординарного", уважає лідер фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
За принципом "бери або плати" Україна за вісім років існування контракту на постачання газу з РФ не заплатила жодної копійки. Про це під час засідання погоджувальної ради парламенту сказала лідер фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
"Принцип "бери або плати" – це був типовий контракт для всіх європейських споживачів російського газу. Для всіх, підкреслюю, типовий контракт. Але у 2011 році Єврокомісія провела антимонопольне розслідування та, по суті, чітко визначила, що це монопольна вимога, якої не може бути допущено в контрактах. Після цього всі країни ЄС почали крок за кроком скасовувати принцип "бери або плати". Усі скасували, а тепер скасувала й Україна. І в цьому немає нічого екстраординарного", – заявила Тимошенко.
За її словами, за принципом "бери або плати" Україна за вісім років існування контракту не заплатила жодної копійки.
"І та істерія, яку зараз улаштували, – чиста пропаганда проти нашої команди. Друге: вирок, який виніс суддя Кірєєв (екс-суддя Печерського райсуду Києва Родіон Кірєєв. – "ГОРДОН"), сторінка 14: там чітко написано, що ціна на газ у 2009 році була $232,98, а не $450. Сьогодні ця влада встановила ціну для народу на український газ ціну $285 за 1 тис. м&³3;... Сьогодні з того контракту, який ви лаєте, $140–$160 ціна на газ. А ви його купуєте на корупційній основі через посередників майже за $230", – сказала лідер "Батьківщини".
У 2009 році Тимошенко від імені України підписала контракт із прописаним у ньому принципом "бери або плати". Він передбачав штрафи для України у разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. "Нафтогаз України" вважав положення "бери або плати" у такому вигляді, як указано в контракті з "Газпромом", неринковим, неправомірним і недійсним.
Починаючи з 2014 року, "Газпром" і "Нафтогаз" судились у Стокгольмському арбітражі через контракти 2009 року на постачання природного газу з РФ в Україну та транзит газу через територію України. Слухання у цій справі завершились у грудні 2016 року.
Станом на квітень 2017 року позовні вимоги "Нафтогазу" до "Газпрому" становили $12 млрд. У своїй позовній заяві українська компанія вимагала "перегляду транзитного тарифу з ретроактивною дією, компенсацію за недопостачання й інші зміни до контракту про транзит газу". 27 квітня "Газпром" збільшив вимоги до "Нафтогазу України" до $37 млрд.
31 травня в НАК "Нафтогаз України" повідомили, що Стокгольмський арбітраж задовольнив головні вимоги компанії у спорі з "Газпромом".
- умову "бери або плати" скасовано;
- заборону на реекспорт скасовано;
- формулу ціни на газ переглянуто з 2014 року.
Україна припинила постачання газу з Росії в листопаді 2015 року. У Києві заявляли, що "Газпром" пропонує занадто високу ціну на паливо та вигідніше купувати газ у Європі.
13 квітня директор із розвитку компанії "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявляв, що ціна природного газу, закупленого НАК "Нафтогаз України" у європейських постачальників з постачанням у травні цього року, на $25–30 за 1000 м&³3; нижча, ніж ціна за контрактом із російським "Газпромом".
Сьогодні лідер фракції Блок Петра Порошенка Артур Герасимов заявив, що фракція вимагає перевірки Національним антикорупційним бюро та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою контрактів на постачання газу, укладених у 2009 році Тимошенко. Він також закликав парламентський комітет із нацбезпеки й оборони й антикорупційний комітет "викликати Тимошенко та розглянути питання державної зради та корупційної складової газового контракту 2009 року".