Угорська сторона обрала шлях шантажу і політизації – посол України при ЄС щодо критики закону "Про освіту"
Глава представництва України при ЄС Микола Точицький уважає, що глава МЗС Угорщини Петер Сіярто у своїй критиці українського закону "Про освіту" керується передвиборчою кампанією, яка почалася в країні.
Питання про український закон "Про освіту" можуть внести до порядку денного наступної сесії ради асоціації Україна – Європейський союз тільки після узгодження з Києвом. Про це "Радіо Свобода" заявив глава представництва України при ЄС Микола Точицький.
"Ми впевнені, що закон "Про освіту" не становить жодних порушень міжнародних зобов'язань, ні відповідних конвенцій Ради Європи, ні Угоди про асоціацію. Саме тому ми й подали цей закон на розгляд Венеціанської комісії. Україна готова до конструктивного діалогу, натомість угорська сторона обрала шлях шантажу і політизації", – зазначив дипломат, коментуючи заяви міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіяярто.
За словами Точицького, Сіярто керується "передвиборчим процесом".
"Це стало питанням номер один для того, щоб перенести свої внутрішні проблеми на зовнішній вимір. Я вважаю, що це абсолютно нелегітимно", – підкреслив він.
16 жовтня Сіярто заявив, що Угорщина ініціює обговорення реформи освіти в Україні на наступному засіданні ради асоціації з Європейським союзом. Також він пригрозив блокувати важливі для України ініціативи.
5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про освіту". 28 вересня він набув чинності.
Документ уводить 12-річну шкільну освіту та посаду освітнього омбудсмена, а також розширює використання української мови в навчанні.
Занепокоєння щодо мовної статті в законі висловили Угорщина, Молдова, Польща, Росія, а також Болгарія і Греція.
10 вересня Сіярто назвав український закон "ганебним і безчесним" і розпорядився, щоб угорські дипломати не підтримували жодної української ініціативи в міжнародних організаціях.
26 вересня у міністерстві закордонних справ Угорщини заявили, що блокуватимуть будь-яке подальше зближення України та ЄС.