Венедіктова відкрила нове провадження за фактом імовірного зловживання владою з боку Порошенка
Кримінальне провадження за фактом імовірного зловживання владою та втручання у роботу судових органів проти "президента, повноваження якого припинено", відкрито за заявою працівників Верховного Суду України. Імені експрезидента в повідомленні Офісу генпрокурора Ірини Венедіктової не названо; з огляду на дати видавання указів, які прокуратура вважає незаконними, ідеться про п'ятого президента Петра Порошенка.
Генпрокурорка Ірина Венедіктова 6 квітня занесла в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомості про можливі неправомірні дії президента України, повноваження якого припинено, та інших осіб під час видавання указів президента №357/2017 і №195/2019 "Про призначення суддів Верховного Суду", інформує пресслужба Офісу генпрокурора.
Кримінальне провадження відкрито "на підставі звернення працівників Верховного Суду України".
"Відповідно до звернення, підстави для видання указів президента і призначення суддів не відповідають нормам Конституції України та закону "Про судоустрій та статус суддів". До того ж судді були призначені не до Верховного Суду, як це передбачено ст. 125 Конституції, а до касаційних судів, неконституційність яких було визнано рішенням Конституційного Суду у справі за конституційним поданням 62 народних депутатів", – указано в повідомленні.
Співробітники Верховного Суду вважають, що їх незаконно позбавили права на працю та її оплату "у зв'язку з так званою ліквідацією Верховного Суду України".
На думку Офісу генпрокурора, у діях колишнього глави держави вбачають ознаки злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем), ч. 2 ст. 376 (втручання в діяльність судових органів), ч. 4 ст. 382 (невиконання судового рішення), ч. 1, 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) Кримінального кодексу України.
Розслідуванням провадження займатиметься Державне бюро розслідувань під процесуальним керівництвом Офісу генпрокурора.
Прізвища експрезидента в повідомленні прокуратури не вказано, проте в цей період пост глави держави обіймав Петро Порошенко, народний депутат від "Європейської солідарності".
Верховний Суд України було розформовано в межах судової реформи, яку Верховна Рада схвалила в липні 2016 року. Замість нього було створено Верховний Суд (із назви прибрали слово "України"). Порошенко 2017-го і 2019 років призначив у новий судовий орган понад 200 суддів, дібраних на конкурсі. Водночас щодо деяких із них Громадська рада доброчесності ухвалила негативні висновки.
На посаду судді касаційного цивільного суду у складі нового Верховного Суду претендувала і Венедіктова, однак вона не пройшла конкурсу, здобувши бал, нижчий за прохідний.
За інформацією Державного бюро розслідувань, станом на кінець листопада 2019 року експрезидент фігурував у 13 кримінальних провадженнях. Серед іншого, проти Порошенка відкрито кримінальне провадження за фактом переходу українських кораблів через Керченську протоку, що "призвело до ескалації конфлікту з Росією та введення воєнного стану в Україні з метою можливої узурпації влади"; а також за фактом "захоплення державної влади" – за те, що він вніс подання на призначення Володимира Гройсмана прем'єр-міністром "за відсутності коаліції в парламенті".
Отже, це 14-те кримінальне провадження, відкрите за фактом імовірних правопорушень із боку Порошенка після приходу до влади Володимира Зеленського. За наявною інформацією, у жодній справі його поки не повідомляли про підозру.
Попередник Венедіктової Руслан Рябошапка заявляв, що не підписав підозру Порошенку, підготовлену ДБР, оскільки в ній не було доказів провини експрезидента, і назвав документ Держбюро "юридичним трешем".