7 червня Лукашенка можуть позбавити звання почесного доктора Київського університету імені Шевченка – ректор
Київський національний університет імені Тараса Шевченка наступного тижня може позбавити звання почесного доктора Олександра Лукашенка, який перебуває при владі в Білорусі. Про це 31 травня на пресконференції в Києві повідомив ректор вишу Володимир Бугров, інформує "Інтерфакс-Україна".
"Я звернувся до вченої ради напрацювати процедуру [позбавлення звання], її справді на сьогодні немає. Але вже три комісії вченої ради виробили таку процедуру. Там підставами є порушення прав людини, неповага до держави Україна. 7 червня відбудеться засідання вченої ради університету, на якому буде два питання: затвердження процедури та позбавлення статусу почесного доктора Олександра Лукашенка", – сказав він.
Ректор вважає, що "питання позбавлення звання Лукашенка буде схвалено". За словами Бугрова, він знає думку більшості вченої ради щодо цього.
Контекст:
У березні цього року Бугров пояснював, що Лукашенко залишається почесним доктором університету, тому що немає процедури позбавлення цього звання.
25 травня ректор повідомив, що звернувся до вченої ради університету із закликом терміново вирішити це питання.
Лукашенко отримав диплом почесного доктора КНУ 5 листопада 2009 року. Диплом йому вручав ректор Леонід Губерський. Саме звання йому надали 2 листопада.
Питання про позбавлення Лукашенка почесного докторського звання виникло після історії з літаком Ryanair 23 травня. Борт, який прямував з Афін до Вільнюса, здійснив екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Лукашенка підняли винищувач білоруських ВПС.
Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA, опозиційного журналіста Романа Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештовано, її та Протасевича визнали політв'язнями.
Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік здобув широку популярність влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.