Адвокати засудженого в Білорусі українця Ференца подали апеляцію на вирок – МЗС України
Про це спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко повідомив у Facebook 4 жовтня.
Білоруський суд 20 вересня засудив Ференца до трьох років колонії. МЗС того самого дня висловило протест і висунуло вимогу звільнити громадянина України, нагадав Ніколенко.
"Ми вважаємо справу українця політично мотивованою, а вирок несправедливим та протиправним. Доказів провини наведено не було. Наразі вирок не набув чинності, адвокати вже подали апеляційну скаргу", – зазначив речник МЗС.
Він підкреслив, що міністерство й далі захищатиме інтереси Ференца.
Контекст:
Ференц – уродженець Донецька, він із сім'єю живе в Білорусі із 2012 року. Його затримали 16 вересня 2020 року. Було ухвалено рішення про його вислання із країни, але потім рішення зупинили. Ференц своєї провини не визнає, від надання свідчень у суді відмовився.
14 вересня 2021 року в суді представниця ЖЕКу Фрунзенського району Мінська розповіла, що Ференц зобразив за допомогою трафарету на території району протестну символіку, слова "тарган" і гасла, чим завдав збитків у розмірі 2611 білоруських руб. ($1058).
Дружина політв'язня в коментарі "ГОРДОН" розповіла, що Ференцу приписують скоєння порушень у дні, коли він уже перебував в ІТТ на Окрестіна.
У Білорусі 9 серпня 2020 року провели вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявляв, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно їм дали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
За даними начальника управління Слідчого комітету Білорусі в Мінську Сергія Паска, тільки в Мінську за фактом масових заходів із липня 2020 року порушено понад 1600 кримінальних справ, документи щодо понад 400 фігурантів уже скерували в суди.