Апеляція ВАКС залишила чинним рішення про конфіскацію доходу Киви від жомової ями

За інформацією журналістів, жомова яма Киви поросла бур'янами, а орендувала її фіктивна фірма
Фото: Илья Кива / Facebook
Судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду на засіданні 27 жовтня відхилили апеляцію на рішення першої інстанції ВАКС про конфіскацію в нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" 1,25 млн грн як необґрунтованого доходу.

Про це Центр протидії корупції повідомив у Telegram.

ВАКС у серпні вирішив стягнути з Киви 1,25 млн грн доходу, отриманого нібито від здавання в оренду жомової ями. Адвокати нардепа подали апеляцію. Як пише ЦПК, на засіданні суду сьогодні вони говорили, що "яма – то не зовсім яма, бо під нею нібито є ціла нафтобаза (резервуари для нафтопродуктів), і тому ціна оренди була така дорога".

За повідомленням активістів, ця заява захисту нардепа була несподіваною.

"Вони просили поновити судове слідство, витребувати проєкт нафтобази, допитати свідка і провести експертизу. Адвокати також заявили, що вартість ями в кілька десятків разів вища через підземне сховище. Але чомусь у договорі оренди жомової ями, який підписував Кива, немає жодних згадок про будь-які підземні сховища чи резервуари, а орендар узагалі не займається переробкою нафтопродуктів. Усі їхні старання виявилися марними", – зазначили у ЦПК.

Апеляція ВАКС залишила чинним рішення першої інстанції. Це перший мільйон, який Україна отримає до бюджету за допомогою механізму цивільної конфіскації, наголосили у ЦПК.

Контекст:

Спеціалізована антикорупційна прокуратура 20 травня повідомила, що Кива здавав в оренду чужу жомову яму та протиправно отримав за це 1,242 млн грн доходів. Ще 10 тис. грн було зараховано на банківський рахунок депутата як комісійні доходи за проведення безготівкових банківських операцій. Кива вважає, що закону не порушував.

Цього ж дня САП звернулася до Вищого антикорупційного суду України з позовом про визнання необґрунтованими доходів та стягнення їх у дохід держави. Це перший позов відомства про цивільну конфіскацію (закон, який передбачає можливість стягнення необґрунтованих доходів на користь держави, набув чинності в листопаді 2019 року).

У липні 2020 року розслідувачі Bihus.info звернули увагу на те, що Кива вказав у декларації отримання доходу від здавання майна в оренду компанії "Сіквел". Як виявилося, він здавав жомову яму площею 400 м&³2; – їх використовують для відходів під час виробництва цукру з буряка. Однак яма Киви була закинута і поросла бур'янами. Журналісти з'ясували, що фірма "Сіквел" фігурує в одному із кримінальних проваджень як фіктивна.

Восени 2020 року правоохоронці повідомили, що СБУ викрила конвертаційний центр із обігом 15 млрд грн. Під час обшуків співробітники спецслужби виявили приблизно 600 печаток, які належали фіктивним підприємствам. Серед них була і печатка компанії "Сіквел".

Журналісти Bihus.info виявили, що першим власником фірми "Сіквел" був Олександр Попивший, який мешкає на окупованій території Луганської області.