Аваков: Сьогодні я побачив безпрецедентну атаку на офіцерів української армії, на розвідників
Аваков коментував пресмарафон президента Володимира Зеленського, який відбувся сьогодні.
"Оборона та безпека. Сьогодні я побачив безпрецедентну атаку на офіцерів української армії, на розвідників. Я такого ніколи не бачив і на таке не очікував. Я не хотів би, щоб президент моєї країни, верховний головнокомандувач допускав такий тон щодо своїх офіцерів. Офіцери розвідки завжди діють на межі, на найтонших лініях, ризикуючи життям і завжди розраховуючи на те, що за спиною у них стоятиме держава, що їх завжди захистять", – сказав він.
Колишній міністр заявив, що сьогодні побачив "безпрецедентну емоційну атаку, демонстративну скривдженість".
"Так не можна. І я хочу попросити президента та кожного з вас, хто слухає: цих людей треба підтримувати. І [колишнього очільника Головного управління розвідки Міноборони України] генерала [Василя] Бурбу, і тих офіцерів, яких вигнали на вулицю після того, що вони робили для країни. Незалежно від того, що це складна робота, кожен офіцер і солдат має знати: спочатку його підтримають. Без цього не буде оборони країни", – сказав він.
За словами Авакова, із цією ситуацією у країні є проблеми.
Контекст:
17 листопада Bellingcat опублікувала спільне з російським виданням The Insider розслідування про затримання 33 бійців ПВК "Вагнер" у Білорусі 29 липня 2020 року. Розслідувачі з'ясували, що насправді прибуття бойовиків до Білорусі було частиною проваленої спецоперації, яку проводили Головне управління розвідки Міноборони України та департамент контррозвідки Служби безпеки України. Метою операції було затримання вагнерівців, багато з яких брали участь у бойових діях на Донбасі на боці проросійських бойовиків. Для цього група співробітників українських спецслужб завербувала найманців ПВК "Вагнер" нібито для роботи у Венесуелі.
Через пандемію та обмеження на перельоти ухвалили рішення вивезти найманців із Росії до Мінська, а звідти доправити до Стамбула літаком. Одним з елементів операції мало стати примусове приземлення літака в Україні. Фінал операції було заплановано на 25 липня, але в останній момент його перенесли на п'ять днів, і план провалився.
Бурба розповів Bellingcat, що Зеленський знав про спецоперацію щодо затримання найманців ПВК "Вагнер" і схвалив її проведення, а глава Офісу президента Андрій Єрмак попросив відкласти спецоперацію на кілька днів, щоб набула чинності угода про перемир'я на Донбасі. Бурба пізніше заявив, що Єрмак нібито говорив йому, що вказівка перенести операцію надійшла від президента. Бурба вважає, що її переносити було не можна, і це одна з причин провалу операції.
26 листопада на пресмарафоні Зеленський заявив, що не передавав вказівки відкласти операцію із затримання бойовиків ПВК "Вагнер", оскільки всі його розпорядження, пов'язані з операцією, були письмовими. Він наголосив, що Єрмак взагалі не міг віддавати голові військової розвідки будь-які розпорядження, пов'язані з операцією.
Зеленський також заявив, що приземлення літака Turkish Airlines в Україні під час запланованої спецоперації могло призвести до того, що постраждали б інші пасажири літака. Він сказав, що не вважає цю операцію українською. За твердженнями Зеленського, Бурба хотів втягнути Україну у "величезний скандал" із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. Президент назвав Бурбу, який очолював військову розвідку у 2016–2020 роках, "авантюристом й аферистом".