Блінкен назвав п'ять головних реформ в Україні

Люди мають бачити, що система працює, для того щоб повірити в неї, зазначив Блінкен
Фото: EPA
Державний секретар США Ентоні Блінкен у відеозверненні до учасників Міжнародної конференції з питань реформ в Україні у Вільнюсі (Литва) назвав п'ять головних реформ, за допомогою яких український уряд може розвинути досягнутий прогрес. Блінкена 7 липня цитує "Інтерфакс-Україна".

За словами держсекретаря США, насамперед потрібно ухвалити законопроєкт про реформування Вищої ради правосуддя і слідом – закон про Вищу кваліфікаційну комісію суддів.

"Разом ці закони забезпечать прозорий процес добору суддів", – підкреслив Блінкен.

Друге – забезпечити прозорий вибір керівництва Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Третій крок, на думку Блінкена, – ухвалення закону про прозоре корпоративне управління. Він відповідає стандартам Організації економічного співробітництва і розвитку, а також захищає незалежність наглядових рад та гендиректорів, зазначив держсекретар США.

Четвертим кроком Блінкен назвав реформу Служби безпеки України. Вона демілітаризує і деполітизує СБУ, залишивши роботу з боротьби з корупцією та з організованою злочинністю іншим урядовим інституціям.

"І п'яте – притягнути до відповідальності корумпованих чиновників. Низку розслідувань було проведено, але жодного вищого посадовця не було віддано до суду та не було і засуджено за корупцію із 2014 року. Люди мають бачити, що система працює, для того щоб повірити в неї", – резюмував Блінкен.

Контекст:

Президент України Володимир Зеленський заявив 7 липня, що Україна йде "дуже швидкими кроками" в ухваленні головних реформ. Глава держави зазначив, що робота в українському парламенті з ухвалення законопроєктів щодо головних реформ наразі на фінальній стадії, незважаючи на "тисячі правок" до них у Раді.

Під час Міжнародної конференції з питань реформ в Україні глава держави погодився, що ключ до євроатлантичних прагнень країни – це передусім успіх реформ. За його словами, Україна хотіла б одержати перелік реформ для переходу до наступного етапу інтеграції з НАТО.

Глава Європейської ради Шарль Мішель написав у своєму Twitter за підсумками зустрічі із Зеленським у Вільнюсі 6 липня, що ЄС надає великого значення своїм відносинам з Україною, а реформи в ній дуже важливі.

Наприкінці січня Верховна Рада ухвалила в першому читанні закон про реформу СБУ. Якщо закон ухвалять у другому читанні, у спецслужби заберуть функції розслідування економічних і корупційних злочинів.

19 травня депутати проголосували один із "судових" законопроєктів Зеленського щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя.

21 травня Рада ухвалила за основу новий законопроєкт про НАБУ. Він передбачає, що бюро стане центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Також документ унеможливить втручання Кабінету Міністрів України в діяльність НАБУ.