Блінкен прилетів до Києва і заявив, що Путін може "за дуже короткий термін" вдатися до агресивних дій проти України

Блінкен: Ми знаємо, що є плани ще більше збільшити сили РФ поблизу кордонів України за дуже короткий термін

Фото: U.S. Embassy Kyiv Ukraine / Facebook
Сполучені Штати сподіваються, що Росія дотримуватиметься дипломатичного й мирного підходу для вирішення кризи на кордоні з Україною. Про це 19 січня після зустрічі з американськими дипломатами в Києві заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, повідомило "Радіо Свобода".

За його словами, нарощування РФ своїх військ на кордоні з Україною означає, що наказ про вторгнення можуть віддати в найкоротший термін.

"Ми знаємо, що є плани ще більше збільшити ці сили за дуже короткий терміни, і це дає президенту [РФ Володимирові] Путіну можливість, також у дуже короткий термін, вжити подальших агресивних дій проти України, – сказав Блінкен. – Я дуже, дуже сподіваюся, що ми зможемо залишити це на дипломатичному й мирному шляху, але в кінцевому підсумку це буде рішення президента Путіна".

Держсекретар США зазначив, що приїхати до Києва на підтвердження зобов'язань Вашингтона перед Україною попросив його президент Джо Байден.

Блінкен прилетів до Києва в першій половині дня 19 січня. Відповідне відео опубліковано у Facebook посольства США в Україні.

На сьогодні у Блінкена заплановано перемовини із президентом України Володимиром Зеленським і міністром закордонних справ Дмитром Кулебою.

За інформацією Держдепартаменту США, із Києва Блінкен 20 січня вирушить до Берліна, щоб обговорити із главою МЗС ФРН Анналеною Бербок стримування російської агресії проти України.

Після зустрічей у Києві та Берліні Блінкен вирушить до Женеви, де 21 січня проведе перемовини із главою МЗС РФ Сергієм Лавровим, повідомляють на сайті зовнішньополітичного відомства США.

"Я їду до Києва та Берліна, де зустрінуся з нашими партнерами й союзниками, а потім зустрінуся з моїм російським колегою в Женеві. Це дипломатична спроба знизити напруженість навколо неспровокованого нарощування російської військової потужності біля кордону України", – написав Блінкен у Twitter 18 січня.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни зосереджено 122 тис. російських військових.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

23 грудня на щорічній пресконференції президент РФ Володимир Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу перемовин [про просування НАТО на схід], а від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні й на історичну перспективу".

10-го, 12-го і 13 січня 2022 року відбувалися перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що США і НАТО не надали їй жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ до України. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.