У Держдепартаменті США підтвердили візит Блінкена в Україну, після Києва він поїде до Берліна
Держсекретар США Ентоні Блінкен 18–20 січня відвідає Україну та Німеччину. Про це повідомляє сайт Держдепартаменту США.
Раніше про приїзд Блінкена написала з посиланням на власні джерела низка українських ЗМІ, наголошували, що візит не плановий.
У Держдепі зазначили, що під час візиту до Києва Блінкен зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським та главою українського МЗС Дмитром Кулебою.
"Ця поїздка відбудеться після широких дипломатичних перемовин із нашими європейськими союзниками і партнерами про єдиний підхід до усунення загрози, яку Росія становить для України, та про наші спільні зусилля щодо заохочення вибору дипломатії й деескалації в інтересах безпеки та стабільності", – ідеться у повідомленні.
Зазначають, що глава Держдепу приїде, щоб підтвердити відданість США суверенітету та територіальній цілісності України.
Водночас у Києві він планує також зустрітися зі співробітниками посольства США, "щоб поінформувати про зусилля департаменту щодо планування на випадок непередбачуваних обставин, якщо Росія вирішить вдатися до подальшої ескалації".
Після цього, 20 січня, Блінкен вирушить до Берліна, щоб обговорити з главою МЗС ФРН Анналеною Бербок стримування російської агресії проти України
Зі свого боку, пресслужба Міністерства закордонних справ України повідомила, що Блінкен приїде на запрошення міністра закордонних справ Дмитра Кулеби.
Зазначають, що топпосадовці проведуть перемовини щодо "подальшого втілення комплексного пакету стримування Росії, практичної підтримки України з боку США, активних дипломатичних зусиль з урегулювання російсько-українського збройного конфлікту".
Також сторони обговорять питання стратегічного партнерства України і США у безпековій, торговельній, інвестиційній та інших сферах.
Контекст:
17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
10-го, 12-го та 13 січня відбулися перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не отримали від США і НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.