Блінкен і Боррель скоординували відповідь на російську агресію проти України – Держдепартамент США

У Держдепартаменті зазначили, що агресію РФ зустрінуть "серйозно та скоординовано"
Фото: ЕРА
Державний секретар США Ентоні Блінкен і верховний представник Європейського союзу з питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель провели телефонну розмову, під час якої торкнулися теми безпеки навколо України. Про це 15 січня повідомив у Twitter Блінкен.

"Приємно поговорив сьогодні з Боррелем, щоб обговорити подальшу координацію реакції США та ЄС на нарощування Росією військової могутності на українських кордонах, яке серйозно турбує", – написав дипломат.

У повідомленні Державного департаменту від імені прессекретаря Неда Прайса ідеться, що "Блінкен підтвердив, що подальшу російську агресію проти України зустрінуть швидкі, серйозні та скоординовані наслідки".

Боррель у Twitter зазначив, що Євросоюз продовжує "чудову координацію та співпрацю зі США стосовно дискусій щодо європейської безпеки".

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями" і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруженості на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону 15 грудня російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до складу СРСР.

10-го, 12-го і 13 січня відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не одержали від США і НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише ця країна і 30 країн – членів Альянсу, і наголосив, що Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

12 січня на сайті Сенату США опублікували Defending Ukraine Sovereignty Act of 2022 – проєкт закону про санкції, які пропонують накласти на РФ у разі, якщо уряд Росії або його союзники ухвалять рішення про "ескалаційні воєнні операції або іншу дестабілізувальну агресію проти України".

Документ пропонує ввести санкції, зокрема, проти Путіна, прем'єр-міністра РФ Михайла Мішустіна, глави міністерства закордонних справ РФ Сергія Лаврова та начальника Генштабу збройних сил РФ Валерія Герасимова. Ідеться про блокування та заборону всіх операцій з активами на території США для осіб, які потраплять у санкційний список, заборону на в'їзд до США. Крім того, у законопроєкті передбачено санкції проти газопроводу "Північний потік – 2" та запропоновано збільшити військову допомогу США Україні.

У Кремлі заявили, що введення санкцій США проти Путіна розцінять як розрив відносин.