Депутати Верховної Ради виступили на підтримку Саакашвілі

Саакашвілі оголосив голодування в колонії Руставі
Фото: ЕРА
2 листопада народні депутати України – представники міжфракційного об'єднання "Прості рішення та результати" виступили на підтримку третього президента Грузії, голови Виконавчого комітету реформ України Михайла Саакашвілі.

Запис брифінгу, який провели у Раді, опублікували на сторінці Саакашвілі у Facebook.

Нардепка від "Голосу" Юлія Клименко заявила, що ситуація зі здоров'ям Саакашвілі, який голодує вже більше ніж місяць, – критична.

Клименко закликала Міністерство закордонних справ України та президента Володимира Зеленського інтенсифікувати зусилля щодо звільнення Саакашвілі. "Хотілося б, щоб це питання стояло на порядку денному України", – сказала вона.

Представниця "Слуги народу" та кохана Саакашвілі Єлизавета Ясько зазначила, що останнього тижня тричі бачилася з ним.

"Кожен раз, коли ми бачилися, стан його здоров'я ставав усе гіршим і гіршим. Ми дуже серйозно занепокоєні станом його здоров'я і тією медичною допомогою, яка не надається наразі, незважаючи на ті заяви, які було зроблено з боку українського та грузинського омбудсменів. [...] Це великий сором, що президент Саакашвілі знаходиться зараз у в'язниці у Грузії і йому не надається належна правова та медична допомога і порушуються його права кожен день. [...] Його життя знаходиться в небезпеці", – сказала Ясько.

Вона заявила, що у жовтні була рекордна кількість депортацій та відмов у в'їзді до Грузії для українців.

"Це не є дружнім кроком зі сторони Грузії. Треба із цим розбиратися, тому що ми вважаємо Грузію дружньою країною, але такі кроки не є дружніми", – наголосила вона.

Ясько розповіла, що зараз нардепи Верховної Ради збирають підписи для заяви-звернення щодо стану Саакашвілі. Нардеп від "Батьківщини" Володимир Кабаченко розповів, що звернення нардепів адресоване президенту, прем'єр-міністру та парламенту Грузії. У ньому українські нардепи вимагають повернути Саакашвілі до України.

Нардепка від "Слуги народу" Єлизавета Богуцька закликала Саакашвілі припинити голодування.

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Незабаром після звільнення з поста президента він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а у липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Того самого дня Саакашвілі було затримано та заарештовано, зараз він перебуває в пенітенціарній установі №12 у Руставі.

1 жовтня експрезидент Грузії оголосив голодування, яке триває досі. Адвокати та лікарі політика повідомили про погіршення його здоров'я.

27 жовтня політика відвідала уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова. Вона розповіла, що за час голодування у Саакашвілі чотири рази був кризовий стан здоров'я, двічі йому робили переливання крові. За підсумками візиту Денісова заявила про порушення прав політика. Дії грузинської влади "очевидно є катуванням та способом позбавлення громадянина України Саакашвілі права на життя", підкреслила вона.

Саакашвілі відмовився від медичної підтримки і перебуває у критичному стані, заявила 29 жовтня Ясько.