Для припинення війни Україна віддає пріоритет не територіям, а гарантіям безпеки – ЗМІ

Москва допускала початок переговорів після того, як українські військові підуть із Курської області
Фото: EPA

На тлі обрання Дональда Трампа наступним президентом США Україна зосередилася у питанні завершення війни на одержанні гарантій безпеки, а не на деокупації територій. Про це 13 листопада повідомило з посиланням на джерела в Україні видання The New York Times.

У матеріалі йдеться, що Трамп хоче максимально швидко досягти перемир'я в Україні, і тому в Києві вважають, що для врегулювання "критично важливо" дістати гарантії того, що поновлення російської агресії в майбутньому не буде.

Зокрема, таку думку висловив американському виданню секретар комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки полковник СБУ Роман Костенко. За його словами, для України "немає нічого важливішого" за гарантії безпеки.

Він звертає увагу, що Росія контролює приблизно 20% української землі за кордонами 1991 року, але Київ офіційно не відмовиться від деокупації. Видання наводить висловлені раніше президентом України Володимиром Зеленським слова про те, що хай який шлях буде обрано для завершення війни, "юридично ніхто не визнає окуповані території такими, що належать іншим країнам".

Українське високопоставлене джерело The New York Times (видання не називає його імені) "прямолінійніше" заявило, що територіальне питання для України важливе, але воно на другому місці після питання про гарантії безпеки.

Видання також згадує про бажання України стати членом НАТО і звертає увагу, що на Заході проти цього не заперечують, але очікують, що це відбудеться "не за якимось прискореним графіком".

У матеріалі йдеться також, що Росія навряд чи погодиться на те, щоб для завершення війни піти із захоплених українських територій. А також про те, що Москва допускала початок переговорів, але тільки після того, як українські військові підуть із Курської області РФ, де із серпня проводять воєнну операцію.

Контекст:

У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія та Великобританія), а також Євросоюз 12 липня 2023 року ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним союзником, пояснювали у Раді національної безпеки і оборони України.

Загалом Україна уклала вже 27 двосторонніх угод, наголосили 17 жовтня в ОП.