Для визнання Путіна легітимним президентом РФ немає підстав – МЗС України

У МЗС України закликали не визнавати Путіна законно обраним президентом РФ
Фото: depositphotos.com

Церемонія вступу на посаду президента країни-агресора РФ Володимира Путіна, яка відбудеться 7 травня, – це спроба російської влади створити для всього світу і своїх громадян ілюзію законності його "майже довічного" перебування при владі. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України, яку опублікували 6 травня.

У МЗС підкреслюють, що саме Путін перетворив РФ на державу-агресора, а керівний режим – на диктатуру. Також у заяві зазначено, що під час так званих виборів Росія порушила положення численних міжнародних документів, які є основою сучасної системи міжнародних відносин.

"Брутальним порушенням загальновизнаних норм і принципів міжнародного права стала незаконна організація так званого виборчого процесу на тимчасово окупованих Російською Федерацією суверенних територіях України – частинах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі – зі свідомим залученням погрозами й шантажем до участі в ньому мільйонів громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях або під примусом були переміщені на територію РФ", – заявляють у МЗС.

Відомство зазначає, що керівництво РФ не визнає своєї відповідальності й не збирається припиняти незаконну, неспровоковану й невиправдану повномасштабну збройну агресію проти України і проводить агресивну політику щодо інших держав.

"Виходячи з викладеного, а також ураховуючи чинний ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Володимира Путіна, Україна не бачить правових підстав для його визнання демократично обраним і легітимним президентом Російської Федерації", – ідеться в заяві МЗС України. 

Нещодавні резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи від 17 квітня №2540 (2024) і Європейського парламенту від 25 квітня №2024/2665 (RSP) підтверджують неправочинність проведення так званих виборів на тимчасово окупованих територіях України, їхній недемократичний характер на території РФ і фактично заперечують легітимність їхніх результатів, додали у відомстві.

МЗС закликало інші країни, міжнародні організації та громадськість не визнавати результатів російських псевдовиборів і легітимності Путіна, а також продовжувати підтримку України в боротьбі проти російської агресії, яка створює загрозу для європейської і світової безпеки.

Контекст:

Вибори президента країна-агресор РФ проводила протягом трьох днів із 15-го до 17 березня 2024 року, але дострокове голосування у віддалених і важкодоступних регіонах розпочали ще 25 лютого. Їх проводили й на окупованих Росією територіях України.

Високий представник Європейського союзу з питань зовнішньої політики й політики безпеки Жозеп Боррель 18 березня заявив у Брюсселі, що ЄС ніколи не визнає ні проведення "виборів" РФ на території України, ні їхніх результатів.

Німеччина також не вважає вибори у РФ демократичними. Про це заступниця прессекретаря уряду ФРН Крістіана Гоффман заявила 18 березня на брифінгу. Уряд ФРН засудив голосування, яке росіяни організували на окупованих територіях України. Ні канцлер Олаф Шольц, ні президент Франк-Вальтер Штайнмаєр також не привітали Путіна із черговим строком повноважень.

У Білому домі заявили, що США матимуть справу з Путіним, хоча вибори в РФ не були вільними і справедливими.

Російські ЗМІ писали, що виборчі комісії "домалювали" Путіну мільйони голосів.